-- Reklam Alanı 9 --

Aktaş: "Bakanlık bir yılda 3'ten fazla araç satışı yapanları yakın takibe aldı"

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, bir yılda 3'ten fazla araç satışı yapanların yakın takibe alındığını dile getirirken, bu konuda Maliye Bakanlığı'nca yapılacak tespitlerde ağır yaptırımlar olduğunu söyledi.

11:10:35 | 2020-02-14
-- Adversting 5 --

Aktaş, herhangi bir vergiye tabi olmadan ikinci el araç alım satımı yapanlara, geriye yönelik mükellefiyet tesis ettirilince elde edilen kârdan daha fazla vergi çıktığını vurguladı. Gelir İdaresi Başkanlığı'na bağlı denetim birimleri tarafından, konuyla ilgili denetimler yapıldığına dikkat çeken Göksel Aktaş, "10 araç alıp satan bir kişiye 50 bin TL’lik toplam vergi çıkardı. Komisyoncudan 50 bin TL’lik gelirin vergisi istenecek. Uzlaşma komisyonlarında cezalar silineceği için 10 araç alıp satanın cebinden ortalama 4-5 bin TL civarında bir para çıkacak. İlk satışını 2006 yılında yapan bir komisyoncu, 5 yıllık vergi mükellefi sayılacak." dedi.

"Bir yıl içerisinde üçten fazla araç alıp satan komisyoncular, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın radarına takılıyor"

Devlet memurunun, ek iş olarak ikinci el araç alım-satımı yapması durumunda, yaptırımların daha da arttığını dile getiren Aktaş, "Komisyoncunun devlet personeli olup olmadığına bakılmadan ticarî mükellefiyet tesis eden Maliye Bakanlığı'na bağlı inceleme elemanları alım satımını yapan kişinin memur olduğunu tespit etmesi halinde bağlı bulunduğu kamu kuruluşuna bildirecek. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda memur hiçbir ticarî faaliyette bulunamaz. Komisyonculuk yapanın devlet memuru olduğu öğrenilirse disiplin amirine bildirilmesi zorunlu. Bir yıl içerisinde üçten fazla araç alıp satan komisyoncular, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın radarına takılıyor. 2011 yılı içinde takipteki 1 milyon 686 bin mükelleften, 623 binine mektup gönderilerek vergi dairesine çağrıldı. Türkiye genelinde 40 bini kayıtlı, 60 bin civarında ise kayıt dışı olmak üzere yaklaşık 100 bin civarında galerici bulunuyor. 2011'de 3 milyon 700 bin ikinci el araç noterler aracılığı ile el değiştirdi. Bunun 1 milyon adedi galericiler tarafından yapıldı. Geriye kalan alım satımlar ise komisyoncular tarafından gerçekleştirildi. Gelir İdaresi'nin banka, noter ve emniyet kanalıyla elde ettiği bilgiler ışığında yılda birden fazla araç alıp satan komisyonculara yönelik vergi incelemesi başlatması, bu işi yapan yaklaşık 50 binin üzerinde kişiyi de harekete geçirdi. Bizler vergi vermeyelim demiyoruz ancak bize çıkarılan toplam vergiler çok yüksek. 10 araba alım satımından 10-15 bin TL kazanan bir kişiye bunun iki katı fatura çıkarılmış. Bu verginin ödenmesi mümkün değil. Maliye, geçmişteki cezaları silerse biz düşük bir oranda vergi ödemeye razıyız." dedi.

(Selim Şen)
ETİKET :  keşan araç satışı takipp bakanlık araba alım satım araba alım satım

Tümü