-- Reklam Alanı 9 --

Aktaş: “Bölgemizde genellikle kışlık ‘Kanola Tarımı’ yapılmaktadır”

Keşan Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, Kanola Tarımını anlattı.

11:59:43 | 2019-10-14
-- Adversting 5 --

Aktaş, bitkisel yağ kaynağı olarak Kanola’nın bölgemizde ekimi yapılan alternatif bir yağ bitkisi olduğunu belirterek konuyla ilgili şu bilgileri aktardı.

“Ekim ayının başında tavlı toprağa ekilmeli ve çıkışı sağlanmalıdır”

“Kanola bitkisi kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilmektedir. Bölgemizde genellikle kışlık kanola tarımı yapılmaktadır. Kışlık kanola kışa kar altında –15 0C ‘ye kadar dayanıklıdır. Ancak kışa girerken rozetleşmesini tamamlamış olması gerekmektedir. Bunun için Ekim ayının başında tavlı toprağa ekilmeli ve çıkışı sağlanmalıdır.  Kışa rozet dönemi oluşmadan giren kanola bitkileri sıfırın altındaki sıcaklıklardan zarar görmektedir. Yazlık kanola daha çok ılıman iklimde yetiştirilmektedir. Konola bitkisi hemen her toprakta yetişmemektedir istediği toprak tipleri humuslu, derin yapılı, nötr veya hafif alkali ve hafif asit topraklardır (pH: 4.2-7.2). Su tutan, göllenen tarım alanlarında çok zarar görmektedir. ”

Aktaş, Kanola’nın bölgedeki yapısı ve tanımını ile başladığı konuşmasına toprak hazırlığı, ekim şekli, gübreleme, hastalık ve zararları hakkında bilgi vererek devam etti.

  “Kanola ekim zamanı bölgemizde 20 Eylül- 20 Ekim tarihleri arasında yapılmalıdır”

  “Kanola tohumu çok küçük ve çimlendikten sonra toprak yüzeyine çıkış yüzdesi düşük olduğundan tohum yatağının iyi hazırlanması gerekmektedir. Ekimden önce toprağın yüzeyinin düzgün olması ve bastırılması önemlidir. Ekim zamanı toprak ısısı ile yakından ilgilidir. Çimlenmenin iyi olabilmesi için toprak ısısı en az 10-12 C olmalıdır. Kanola ekim zamanı bölgemizde 20 Eylül- 20 Ekim tarihleri arasında yapılmalıdır. Bu şekilde iyi çıkış yapan kanola bitkileri kışa 6-8 yaprak (rozet dönemi) arasında girer ve kuvvetli bir kök sistemini geliştirerek soğuktan zarar görmez. Eğer kanola ekimleri Kasım ayına sarkarsa genç fideler zarar görmektedir. Bu nedenle kanola ekiminde geç kalınmamalıdır.

“Hasat edilen ürünün içinde yüksek oranda hardal tohumu barındıracaktır”

Çiftçiler kendi hasat ettikleri üründen kesinlikle tohumluk olarak ayırmamalıdır. Çünkü kanola bitkisi % 34 lere varan ölçüde yabanı hardal türleri ile melezlendiğinden ikinci yıl hasat edilen ürün tohumluk olarak ekildiğinde hasat edilen ürünün içinde yüksek oranda hardal tohumu barındıracaktır. Her yıl kontrollü olarak üretilen sertifikalı tohumlukların üreticiler tarafından alınması gerekmektedir. Alınacak tohumluğun ekileceği bölgede denenmiş ve kış soğuklarına dayanıklı olması gerekmektedir.

“Kanola ekiminde sıra arası mesafe 20 cm, sıra üzeri mesafe ise 3-4 cm arasında olabilir”

Ekim Şekli Kanola ekimi yonca ekim makinesi gibi küçük tohumları ekebilen mekanik ya da pnömatik mibzerlerle yapılmalıdır. Üreticiler gelişmiş ekim makinelerini kullanarak sıra arası, sıra üzeri ve ekim derinliğini kolaylıkla ayarlayabilirler. Bu tip gelişmiş ekim makineleri ile ekimde 1 da a kullanılan tohum miktarından önemli tasarruf sağlanmaktadır. Kanola ekiminde sıra arası mesafe 20 cm, sıra üzeri mesafe ise 3-4 cm arasında olabilir. Ekim derinliği 1.5-2 cm civarında olmalıdır. Aşırı sık ve derin ekimden kaçınılmalıdır. Derin ekimde çıkışlar geç kalır ve kışa iyice gelişmeden gireceğinden zarar görür. Sık ekim için de aynı zayıf gelişme söz konusudur. Zayıf kök yapısına sahip kanola bitkileri kış soğuklarından önemli ölçüde zarar görmektedir. Bazı gevşek yapıdaki topraklarda ekimden sonra merdane geçirilirse çıkış iyi olmaktadır. Bakım Normal zamanında yapılan ekimlerde kanola gür geliştiği için içerisinde yabancı ot barındırmaz. Tarlada yabancı ot olarak hardal varsa kanola ekilmez.

“Aşırı gübre gereksiz masrafı arttıracağı gibi toprak ve bitkinize de zarar verecektir”

Kanola her 50 kg verim için toraktan 1 kg S (kükürt) kaldırmaktadır. Buna göre İyi bir verim ve kalite alabilmek için toprak analizi yaptırıp toprak analiz raporlarına göre gübreleme programı yaparak konala beslenmelidir. Az kullanılan gübreler bitkinizde yavaş gelişim sağlayıp hasat zamanı geldiğinde üreticinin beklediği verim kalitenin alınamamasına sebep olacaktı. Aşırı gübre gereksiz masrafı arttıracağı gibi toprak ve bitkinize de zarar verecektir. Unutulmamalıdır ki çok gübre size çok ürün olarak asla geri dönmeyecektir.

“Özellikle bölgemizde bazı yerler de lahana kelebeği zararı fazladır”

Kanolanın önemli zararlıları;  toprak pireleri, tarla salyangozu, kanola sap hortumlu böceği, lahana kelebeği ve yaprak bitidir. Özellikle bölgemizde bazı yerler de lahana kelebeği zararı fazladır. Yaprakların ve çiçek saplarının öz suyunu emerek beyazlama yapmakta ve önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu zararlılar ile ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Önemli hastalıkları ise mildiyö, kolza kök uru, kurşuni küftür. Bölgemiz de hastalıklar pek yaygın değildir.”

Keşen Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, üreticilerin her konuda bilgi almak için hafta için her gün mesai saatlerinde borsaya başvurabileceklerini ayrıca telefonla da arayarak merak ettikleri konularda soru sorabileceklerini belirterek sözlerini tamamladı. (Cemile LİMAN)
ETİKET :  Keşan Ticaret Borsası Toprak Analiz Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş

Tümü