-- Reklam Alanı 9 --

Balcılar “Havaların soğuk gitmesi çeltik işlerine engel değil”

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar yaptığı açıklamada; bazı batak araziler haricinde çeltik ekilişlerinin yüzde yüz tamamlandığını ve hava sıcaklıklarının düşüşünden kaynaklı olumsuz bir durum bulunmadığını ifade etti.

10:39:19 | 2020-05-29
-- Adversting 5 --

Batak araziler dışında çeltik ekilişlerinin tamamlandığını ifade eden Balcılar: “İlçe merkezi ve civar bölgelerdeki çeltik ekimi tamamlandı. Sultanköy, Balabancık gibi batak alanların bulunduğu bazı yerlerde çiftçilerin tarlaya geç girebilmesi sebebiyle gecikmeler oldu. Bunun haricinde herhangi bir sıkıntı yok. İlçe merkezinde çeltik ekimi yüzde yüz tamamlandı. Köyler için de bu rakam yüzde doksan seviyelerinde diyebiliriz. Çeltik ekimi İpsala’da her yıl Hıdrellez ile beraber 5 Mayıs gibi başlar, yaklaşık olarak 5 Haziran gibi sona erer. Bunlar her yılki rutin işlemlerdir.” dedi.

 “Son günlerde havaların soğuk gitmesi sebebiyle çeltik işlerinin yürümediği doğru değil.”

Son günlerde hava sıcaklıklarının düşük seyretmesine değinen Balcılar: “Bazı bölgelerdeki batak arazilerden kaynaklı olarak çeltik ekilişlerinde gecikmeler yaşandı. Bunun haricinde şu an için olumsuz bir koşul bulunmuyor. Son günlerde havaların soğuk gitmesi sebebiyle çeltik işlerinin yürümediği doğru değil. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan sezonun tamamlanmasını temenni ediyoruz. Sezonun bereketli geçmesini diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

(Abdullah Çalışkan)
ETİKET :  

Tümü