-- Reklam Alanı 9 --

“BAŞARI İPSALA’NIN BAŞARISI OLSUN”

Kaymakam Enis Aslantatar tarafından öğretmen ve idarecilerle beraber gerçekleştirilen ilçede ki eğitim öğretim sürecini değerlendirme toplantıları devam ediyor..

15:01:32 | 2019-04-17
-- Adversting 5 --

İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Merkez, Belde ve köylerde bulunan İpsala ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okulların öğretmen ve idarecileri ile bir araya gelerek, İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürünün de eşlik ettiği ilçede ki eğitim seviyesini yükseltmek daha iyi konuma gelmesini sağlamak adına karşılıklı görüş alış verişlerin yapıldığı toplantılar düzenliyor.  

İlk olarak okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri ile bir araya gelen Aslantatar, ikinci toplantıyı ortaokul idareci ve öğretmenleri ile gerçekleştirdi. Aslantatar, toplantıların devam edeceği daha sonra lise öğretmen ve idarecilerinin dışında öğrenci velileri ile de toplantılar yapacağını söyledi.  

 

Dün İpsala Anadolu Lisesi Mehmet Yavaş Konferans Salonunda saat 17.00’da başlayan derlendirme toplantısı bir buçuk saat sürdü.

 

Aslantatar, toplantının başında ilçe deki eğitim seviyesinin yükselmesi için öğretmen ve idarecilere düşen görevlerden bahsederek, öğretmenlerin görüşlerini, yaşadıkları sıkıntıları ve eksikleri sordu.

 

 

“Çocuktan verim alabilmek için bu nedenle zamanı doğru kullanmak önemli.”     

 

Anne ve babalara da bir çok görevler düştüğünü belirten Aslantatar konuşmasına şunları kaydetti:

“ ilçemizde ki başarı oranını arttırmalıyız. Anne babalar çocuklarına daha çok zaman ayırmalı, eğer bir çocuk başarısız ise evde mutlaka bir sorunu vardır bunu daha iyi iredemeli ve üzerine düşmeliyiz. Çocuğun hayatını daha yakından tanıma sorunun kaynağına inmeliyiz. Bu konuda öğretmenlerimize çok görevler düşüyor. Öncelikle çocuğa birinci sınıftan itibaren temizlik konusunu aşılamayız. O çocuk bir gün bu ülkenin bir ferdi olacak. Başarılı ve bir birey olabilmesi için sürekli ders çalışmasını beklemeyelim günlük iki saat konu tararı yapsa yeter. Alışkanlık kazandırmalıyız. Ders işlemede en verimli zaman sabah saatleridir. Daha sonralarında verim düşüyor. Bizler bile uzun toplantılarda öğleden sonra modumuz düşüyor. Çocuklardan da bunu beklememeliyiz. Zamanı doğru ve verimli kullanırsak çocukları daha iyi yetişmesini sağlarız. Ve daha çok verim alabilmeyi sağlarız. Ders işlemede en verimli zamanı bulabilmek günü doğru kullanabilmek ve çocuktan verim alabilmek için bu nedenle zamanı doğru kullanmak önemli.”     

 

“ona güvendiğini söyleyin

 

“ biz öğrencilere örnek olmalıyız. Ne idarecilerimiz öğretmenlerinin ne öğretmenlerimiz, öğürencilerinin kalbini kırmamalı yanlışını yalnızken söylemeli ve uyarmalı. Arkadaşlarının yanında incitmemeye özet göstermeli. Yarın bizim çocuklarımız bizi yönetecek. Bütün çocuklarımız ile tek, tek ilgilenelim. Eğer yerli yersiz soru soruyorsalar bile bırakın sorsun. Hevesini kırmayın. Bırakın araştırması gelişsin. Güven verin ve başaracaklarını, ona güvendiğini söyleyin, ”

 

Daha sonra öğretmen ve idarecileri de dinleyen Kaymakam Aslantatar, ne tür sorunlar ile karşılaştıklarını ve kaymakamlık olarak kendilerini nasıl katkı sağlayabileceklerini sordu.

 

“Öğrencilerde ego var paylaşma yok”

 

Yaşadıkları sıkıntıları dile getiren öğretmen ve idareciler en çok sosyal medyanın etken olduğunu, cep telefonu ve dizilerle başa çıkmadıklarını ifade ederek, ailelerde de sorumluluk bilincinin gelişmediği öğrenciler tarafından bu konuda saygıda yoksunluk yaşadıklarının altını çizdiler.

Ayrıca bazı veliler tarafın öğrenciye yalnızca para verildiği ve çocuklarına sınıfta uyması gereken kurallar konusunda esneklik hakkı tanıdıklarından dolayı öğretmen olarak öğrencilerinin üzerinde bu durumlarda arka planda kaldıklarını ifade ederek öğrencilerin bu anlamda büyük bir ego sahibi olduklarını söylediler. Öğretmenler bazı öğrencilerini gözlemlediklerinde arkadaşlarının arasında da paylaşım ve saygıdan yoksun olduklarının altını çizerek;

“ biz ne sosyal medya ile ne veliler ile baş edebiliyoruz. Çözüm bulamıyoruz. Bazı veliler çocuklarına para veriyor, sevgi saygı göstermiyor. Sorunları para ile çözebileceklerini düşünüyorlar. Aile ile görüştüğümüzde çocuğunun saygısızlıklarını hoş görüyor bizimle tehditkâr konuşuyor ve bizde burada frene basmak durumunda kalıyoruz. Bizimde böyle bir durumda yaptırım gücümüz ikinci plana düşüyor. “

 

 

“Tüm okullarda spor kompleksi yapılmasını talep ediyoruz”

 

Kaymakam Enis Aslantatar’dan İpsala Merkez dışındaki okullar da da spor kompleksleri talep eden öğretmen ve idareciler, ayrıca öğrenciler için gezi ve fuarlar, yarışmalarda ki ödüllerin teşvik edici olması, toplantılara ulaşım gibi konuları da görüşerek taleplerde bulundular.                         

 

Öğrencilerimizi İpsala’da ki liselere yönlendirelim”

 

İpsala ilçe milli Eğitim Müdürü Salih Mehmet Engin’de söz alarak, öncelikle İpsala İlçe Milli Eğitim camiası olarak eğitime önem ve değer veren şanslı bir Mülki İdare Amirine sahip olduklarından dolayı İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar’a Milli Eğitime yaptığı destek ve göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür etti. Engin, önemli bir konuya değinerek konuşmasına şunları kaydetti:

 

“ bu toplantıların bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sizler yaşadınız sorunları ve talepleri ileteceksiniz bizler yerine getireceğiz. Eğitimin kalitesini birlikte yükselteceğiz. Bizler eğitimci ve idareci olarak, çocuklarımızın hayatlarına dokunacak farkındalıklar oluşturmalıyız. Öğretmen arkadaşlarımızdan bir ricam olacak. Öğrencilerimizi İpsala’da bulunan liselerimize yönlendirmelerini bekliyoruz. Okullarımız; öğretmen bina ve fiziki koşullar olarak uygun. Başarılı çocuklar bizim İpsala Liselerinden çıksın. Tüm başarılı çocuklar buradaki eş değer liselerle Keşan’ı tercih ediyor. Başarı bizim başarımız olsun. Başarı İpsala’nın başarısı olsun.  Buradaki liseler de de başarı sağlanabilir” diye konuştu.

 

Aslantatr’da destek verdi

 

İpsala Kaymakamı Eni Aslantatar’da, İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Mehmet Engin’e katıldığını belirttiği konuşmasında son olarak sözlerini şöyle tamamladı;

            “ değerli arkadaşlar müdürümüz doğru bir konuya değindi. Bizim liselerimizden de çok başarılı öğrenciler ve sonuçlar çıkabilir. Keşan ve benzeri liselerle İpsala’daki liselerin hiçbir farkı yok. Burada yaşamak ve okumak daha kolay. Başka bir lise değil de buradaki liselere öğrencilerimiz yönlendirelim. Bizden de başarılı öğrenciler çıksın. Bu gibi ve her türlü konu için bizi ve ilçe milli eğitim müdürümüzü arayarak taleplerinizi iletiniz. Katıldığınız için teşekkür ediyorum.” dedi. 

 
ETİKET :  Gündem

Tümü