-- Reklam Alanı 9 --

Başkan Darcan 14 Mayıs Çiftçiler gününü kutladı

İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan 14 Mayıs Çiftçiler günü olması nedeniyle çiftçilerimizin gününü kutladı.

12:00:21 | 2021-05-12
-- Adversting 5 --

Darcan 14 Mayıs Çiftçiler günü ile ilgili şunları söyledi;

 “Bilindiği gibi tarım sektörü, ülkelerin gıda güvenliği, kırsal kalkınma, istihdam, milli gelire katkı, ihracat ve çevre koruma gibi çok fonksiyonlu özelliği ile dünyanın her ülkesinde stratejik bir öneme sahiptir.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu‘nun kuruluş günü olan 14 Mayıs kuruluşa üye bütün ülkelerde "Dünya Çiftçiler Günü" olarak kutlanmaktadır.

Salgın hastalık ile mücadele ettiğimiz bu dönemde gıdaya erişimin ne kadar zor ve önemli olduğu bir kez daha görülmüştür.

Pandemiye rağmen zor şartlar altında üretime devam eden üreticilerimizin halkın beslenmesi yanında ekonomimize ve istihdama yaptığı katkıda çok büyüktür.

Bütün olumsuz koşullara rağmen üretmeye devam eden bu cefakâr ve kanaatkâr çiftçimize yürekten teşekkür etmemiz gerekmektedir.

Pandemi dönemi bir kez daha göstermiştir ki dünyada en önemli şey gıda ve bu gıdaya sağlıklı bir şekilde ulaşmadır. Paranız olsa dahi gıdaya ulaşamayabileceğimizi hep beraber gördük. Tüm ülkeler haklı olarak kendi halkını besleme ve gıda arzını güvenceye almaya çalışmıştır. Buda gıda fiyatlarını tüm dünyada arttırmış hatta gıdanın bulunamamasına yol açmıştır.

Ayrıca bütün dünyada görülen iklim değişikliği etkisini hızla arttırmakta (sel, kuraklık, fırtına vb) üretime büyük kayıplar yaşatmaktadır.

Seksen iki milyon nüfusu ve milyonlarca turist, mülteci insanı pandemi döneminde olumsuz iklim koşullarına rağmen gece, gündüz, soğuk, yağmur çamur demeden gıdasız bırakmayan üreticimizin çok önemli problemleri de mevcuttur. “dedi.

(Tuğçe Özden)
ETİKET :  

Tümü