-- Reklam Alanı 9 --

500 bin adet lavanta fidesi siparişi verildi

ABİTKOOP (Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karaca, yaptığı açıklamada; yurtdışından lavanta fidesi siparişlerini verdiklerini ve 11 Ekim’e kadar müracaatların devam edeceğini kaydetti.

12:51:50 | 2019-10-07
-- Adversting 5 --

“500 BİN ADET FİDE SİPARİŞİMİZ OLDU”

Kooperatif olarak, yurtdışından lavanta fidesi ithalatı yapacaklarını belirten Karaca, “Fidelerimiz, hastalıklardan ari ve sertifikalıdır. Şu ana kadar 500 bin adet fide siparişimiz oldu. Fidelerimiz, önümüzdeki günlerde, Bulgaristan’da Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden gelecek. Ekim yapmak isteyen çiftçilerimizin kooperatifimize üye olmalarını bekliyoruz. Başvurular devam ettiği için fide sayımızda artacaktır. Fidelerimizi, çiftçilerimize kasım ayında teslim edeceğiz.” dedi.

“EKİMLER, KASIM AYININ İLK HAFTASINDA BAŞLAYACAK”

Lavanta ekimlerinin kasım ayının ilk haftasında ekilmeye başlayacağını belirten Ahmet Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Lavanta ekiminde ilk yıl otla mücadele yapılacak, ikinci yıl hasat işlemleri yapılmaya başlanacak. Lavanta, alternatif bir üründür. Ülkemizde yeni tanınan bir ürün ama Avrupa’da lavanta ekimi yapanlar kazanıyor. İnşallah bizim üreticimizde ekim yapar ve kazanır. Lavantanın ömrü 20 ya da 35 yıl arasındadır. Lavantanın diğer ürünlere göre, daha fazla talep göreceğini düşünüyorum. Üretici, 1 defa masraf yapacak. Kısacası, üretici açısından kazançlı bir ürün olacaktır. Lavanta yağı, uluslararası pazarda çok iyi para yapıyor. Avrupa’da, bu ürüne gerekli desteklemeler veriliyor. İnşallah gelecek süreç içerisinde ülkemizde de, gerekli desteklerin yapılmasını umut ediyoruz.”

“MÜRACAATLAR, 11 EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK”

Lavanta ekimi yapmak isteyen çiftçilerin 11 Ekim’e kadar müracaatta bulunabileceklerini ifade eden Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: “Kooperatifimize yeni müracaatlar yapılması durumunda, fide siparişimizde artacaktır. Müracaatlar, Terziler Sitesi’nde 2.katta bulunan kooperatif binamıza yapılabilir. Bunun yanı sıra; 0 533 086 15 96 ve 0537 269 05 69 no’lu telefonlardan bizlere ulaşabilirler.” (Gizem Görür- Volkan Gazetesi)
ETİKET :  LAVANTA

Tümü