-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

BÖLGEMİZDE KİNOA HASATLARI BAŞLADI

Son yıllarda ismini sıkça duymaya başladığımız kinoa isimli ürünün bu yıl ki hasatlarına başlandı.

12:50:38 | 2019-07-10
-- Adversting 5 --

Geçtiğimiz günlerde İpsala Kemer mevkiinde Lisanslı Depo’nun karşısında bulunan bayır arazide gerçekleştirilen hasatta dekar başına 237 kg verim elde edildiği kaydedilirken hasatlara; İpsala, Balabancık ve Küçükhıdır’da devam edildiği bildirildi.

İpsala’da Yerli Tarım Ürünleri Ltd. Şti.’ne ait tesiste işleme ve paketlenmesi yapılan kinoa bitkisinin, yurtiçinde tüketime sunulduğu ayrıca Ukrayna ülkesine de ihracatının yapıldığı ifade edilirken bölgemizde kinoa tarımı ve işletmeciliğiyle uğraşan gazetemiz sahibi Ogün Kurt’un verdiği bilgiler şu şekilde;

“Ayçiçeğine Alternatif

Erken bahar bitkisi olan kinoanın ekimi Mart başındabaşlıyor ve Nisan 10’una kadar devam ediyor.Kinoa, çıkış sonrası ortalama 90 günlük vejetasyon sürecine sahip. Erken ekim avantajıyla bahar yağmurları sayesinde sulama yapılamayan arazilerde de yetiştirilebiliyor. Ortalama 300-350 TL dekar maliyeti olan kinoa üreticilere dekarda 1000 liraya kadar gelir imkanı sunuyor. Alternatif ürün arayışında olan üreticilerimiz için önemli bir münavebe bitkisi olarak ön plana çıkmakta.

Kinoa Çiftçiliği Hakkında Bilgiler

Kinoa erken tava gelebilen, drenaj sorunu olmayan, kumlu-tınlı ve killi-tınlı, hafif ve orta bünyeli toprak yapılarında yetiştirilmeye müsait bir üründür. Ağır killi veya kumsal araziler kinoa üretimi için çok uygun değildir.

Ekilecek yerin yazdan sürümüyle başlayan süreç sonbahar döneminde 7’li 11’li vb. şekilde tabir edilen ekipmanlarla patlatma yapılmasıyla devam ediyor. Ocak – Şubat ayı içerisinde havalar müsaade ettiği anda veya pancar ayazları tabir edilen dönemde yer tiller-aysan gibi ekipmanlarla ekime hazırlanıyor. Son olarak tırmık-merdane gibi bir ekipmanla yer çok fazla tepilmeden basılıyor ve buğday mibzeriyle ekimi gerçekleştiriliyor. Kinoa azotlu beslemeye oldukça iyi cevap veren bir bitki. Dekara 17-20 kg saf azot, 7-10 kg ise fosfor ihtiyacı bulunmakta. Ekim öncesinde veya esnasında tabana ortalama 45 kg (25 kg Hexaferm 12-15-5 – 20 kg Amonyum Sülfat) gübreleme yapmaktayız. Çıkış sonrası8-10 yaprak döneminde (ort. 20-25 gün arası)dekara 15 kg ÜRE , çiçeklenme bitişinde ise (ort. 45-50 gün)15 kg Nitrat uygulaması yapılıyor. Yapraktan ise çiçeklenme öncesi (ort. 30-32 gün) iz elementli yaprak gübreleri kullanılması önemli fayda sağlarken, çiçeklenme sonrası ikinci bir uygulama yapmak yine ürüne artı yazıyor.

Ruhsatlı bir herbisit (yabancı ot ilacı) bulunmayan kinoa için yine de kullanılabilen bazı ilaçlar mevcut. Dar yapraklı yabancı otlarla mücadele de Haloxyfop-R-Methyl Esteretken maddeli ürünler rahatlıkla kullanılabilir. Geniş yapraklı ot ile mücadele için ise denemeler devam etmektedir.

Bölgemizde rekor verim dekarda 360 kg’dır. Bu yıl Mustafa Yılmaz tarafından Uysallı mevkiinde çeltik arazilerine ekilen yerlerde dekarda 350 kg civarı verim beklenmekte. Edinilen tecrübeler bayır diye tabir ettiğimiz kara mahsül çiftçiliğin yapıldığı bölgelerde yıla bağlı olarak 250 kg’a kadar, sulamaya müsait ova arazilerimizde ise 350 kg’a kadar verim almanın mümkün olduğunu göstermekte. (Haber Merkezi)

 

 

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  

Tümü