-- Reklam Alanı 9 --

BÖLGENİN ZİRVE LEZZETLERİ, ZİRVENİN DAMAK LEZZETİNE SUNULDU

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) 19-20-21 Eylül 2019 tarihinde ATO (Ankara Ticaret Odası)’nun ATO Congresium’da düzenlendiği 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Keşan Belediyesi ile birlikte katıldı

12:11:14 | 2019-09-23
-- Adversting 5 --

Baran: "Hatay'ın ipeği, Taşköprü'nün sarımsağı, Siirt'in battaniyesi, İpsala'nın pirinci gibi 440'ı coğrafi işaret tescili almış, 2 bin 500'ü aşan sayıda ürünümüz mevcut." 

Trakya Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle gerçekleştirilen Ankara Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Edirne’den yoğun bir katılım sağlandı. 

Ankara’da düzenlenen 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Trakya’nın coğrafi işaretli ürünleri; Keşan Satır Et, İpsala Pirinci, Kırklareli Hardaliyesi, Malkara Eski Kaşarı, Edirne Beyaz Peyniri ve Edirne Tava Ciğeri tanıtımı gerçekleştirildi.

Zirve’nin açılış gününde Edirne Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Canalp, Edirne TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı ve beraberindekiler standı ziyaret etti.

2 BİN 500'Ü AŞAN SAYIDA ÜRÜNÜMÜZ MEVCUT

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran,  Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi"nde gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye'nin yöresel ve geleneksel ürünleriyle bu alanda uluslararası ticaretten aldığı payı artırması gerektiğini belirterek, "Biz bir yandan yerli, milli teknoloji üretmeye yoğunlaşmalı, diğer yandan yöresel ve geleneksel ürünlerimize hak ettiği değeri kazandırmalıyız." dedi.

Baran, daha sonra konuşmasında şunları kaydetti:

“bereketli hilal içinde yer alan Türkiye'nin, farklı mikro klimaları, geniş tarımsal topraklarıyla zengin biyolojik çeşitliliğe sahip. Her yıl, 100 milyondan fazla insanı besleyen Türkiye'de hemen her yörenin kendine has geleneksel ürünleri bulunmakta."Hatay'ın ipeği, Taşköprü'nün sarımsağı, Siirt'in battaniyesi, İpsala'nın pirinci gibi 440'ı coğrafi işaret tescili almış, 2 bin 500'ü aşan sayıda ürünümüz mevcut." Dünyada, tüketimin fabrikasyon üretimlerden, yerel ve geleneksel ürünlere kaydı. Kırsal kalkınmaya katkıda bulunacak ve ülke ekonomisine ivme kazandıracak coğrafi işaretli ürünlerin zirvede ele alınacak. Coğrafi işaretin dünyada toplam 200 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaştı. Yerel ve geleneksel ürünlerimizin Avrupa'da tescillenerek uluslararası pazara açılması durumunda yıllık 20 milyar dolarlık bir katkı sağlayabileceği belirtiliyor. Oda olarak "kültürel parmak izleri" olan coğrafi işaretli ürünleri gündeme taşıdık. Zirve, tüccarlarımız dünya pazarında ticaret yapsın, şehrimiz ve ülkemiz ekonomik alanda, dünya başkentleriyle ve gelişmiş ülkelerle yarışsın diye yapılıyor. Bu toprakların bütün güzelliklerinin milli mücadelenin karargahı Ankara üzerinden dünyaya tanıtılması yakışırdı ki biz de buna talip olduk. Bu şehrin birikimi, ticaretin merkezi olmayı hak edecek kadar büyük." Diye değerlendirmelerde bulundu.

Amaçlarının, Ankara'da Türkiye'nin bütün coğrafi işaretli ürünlerinin satışa sunulacağı bir merkez kurmak olduğunu belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, konuşmasını şu sözleri tamamladı;

"İlimize gelen yerli ve yabancı turistler, bu merkeze geldiklerinde Siirt'in battaniyesini, Malatya'nın kayısısını, Kayseri'nin sucuğunu alarak geri dönsün. İşte bunu başardığımızda Ankara’mız 'Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı' misyonuna ulaşacak. Başkentimiz sadece 5,5 milyonluk nüfusa sahip bir şehir değildir, 80 milyonun şehridir ve 80 milyonun ürettiği bütün güzelliklerin sorumluluğunu taşıyor. Biz bir yandan yerli ve milli teknoloji üretmeye yoğunlaşmalı, diğer yandan, yöresel ve geleneksel ürünlerimize hak ettiği değeri kazandırmalıyız." (Haber Merkezi)
ETİKET :  keşan tso ato trakya kalkınma ajansı ipsala edirne keşan 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi

Tümü