-- Reklam Alanı 9 --

Bugün 23 Kasım…

09:56:15 | 2020-11-24
-- Adversting 5 --

1980 yılı 12 Eylül’ünde Kenan Evren tarafından ülkenin idaresine el konulmuş ve tüm demokratik unsurlar askıya alınmış, sağ sol çatışmaları sona ermişti.

O günlerde İpsala’da Keşan’dan her gün ilçeye gelip giden Tevfik Işık abimizin Mücadele Gazetesi yayınlanıyor, ilçenin nabzını tutmaya çalışıyordu. Bizde Kısa aralıkla olsa da Doğuş isimli gazeteyi çıkarmış biraz tecrübe edinmiştik.

Takvim yapraklarının 23 Kasım 1983 tarihini gösterdiği Cuma günü “Çevremize ve İpsala’mıza Hayırlı Olsun ”diyerek yeni bir serüvenin başlangıcını yapıyorduk. Benim aklımdan değişik gazete isimleri geçerken; abim Mustafa Yılmaz, ”Oğlum ülkede yeni bir dönem başladı. Gazetenin adı Yeni Gazete olsun ”dedi.

Harf dizerek, sayfaları tek tek basarak başladığımız bu mücadelede bugün Yeni Gazete 37.nci yılını tamamlıyor.

Bu gazetede çok cesur işler yaptık. İlçenin gelişmesi için tavırlar koyduk. Halkbankasının İpsala’da şube açması için günlerce haber yaptık. Şaka gibi geliyor. Geçen bana eski anıları hatırlatan Ahmet Solmaz abim “O şartlarda baya cesur işler yaptın. Hep yazdınız, çizdiniz. Yakın Takip’i okurdum. Bazen aklıma geliyor” dedi. İnsanların bunları hatırlamasındaki mutluluğu tarif etmek çok zor.

Çoğu zaman domates, zeytin, peynir yenilerek verilen mücadelenin bugünlere gelmiş olmasının onurunu yaşıyorum.

Sosyal medyanın olmadığı, tek eğlencenin TV kanalları olduğu, haberleşme aracının sadece ev ve işyeri telefonu olduğu, haberlerde kullanılan resimlerin klişe olduğu günleri geride bırakarak yeni bir döneme gelinmiş olması kimi mutlu etmez ki.

Sonuç olarak bugüne kadar Mustafa Yılmaz, İsmail Pirincci, Cenan Tetik ve Ogün Kurt olmak üzere dört sahip değiştirmiş;yazıişleri,muhabir,dizgici,baskıcı ve dağıtım işinde görev almış bütün emekçileri saygılar selamlıyorum.

Bende ayrı bir yeri ve önemi olan aramızdan ayrılan rahmetli Alpaslan Gür’ü, rahmetle anıyorum. Mekânı cennet olsun.

Yeni Gazete’nin yeni yayın dönemini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.




ETİKET :  

Tümü