-- Reklam Alanı 9 --

“Çeltiğin Babası” alkışlarla uğurlandı

Uzun yıllardır görev yaparak bölgedeki çeltik üreticisine büyük katkısı olan, meslek yaşamında 40’tan fazla çeltik çeşidi geliştiren ve çiftçiler arasında “Çeltiğin Babası” olarak da tanınan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek için emeklilik hayatına ayrılması nedeniyle İpsala’da uğurlama yemeği düzenlendi.

10:50:46 | 2020-01-13
-- Adversting 5 --

 

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar öncülüğünde DSİ 114. Şube Müdürlüğü Sosyal Tesisleri’nde saat 18.30’da düzenlenen Halil Sürek’i uğurlama toplantısına; İpsala Kaymakamı ve Çeltik Komisyonu Başkanı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, İpsala İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Cengiz, İpsala İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Veli Kızmaz, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, İpsala İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Olcay Karbuzve İpsalalı çeltik üreticileri katıldı.

Balcılar: “Halil hocamızın sayesinde yüksek verim aldık”

Yemeğin yenilmesinin ardından ilk olarak konuşan İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, “41 yıldır bölgeye büyük hizmetleri olan Halil Sürek için burada toplanmış bulunmaktayız. Daha önce bölgemizde üretilen çeltik çeşitlerinde ortalama 500 kilogram verim alınırken, Halil hocamızın geliştirmiş olduğu çeşitler sayesinde bu rakam daha yüksek seviyelere çıktı. Bölgemizden ayrılacak olan Halil hocamız için bir teşekkür yemeği düzenlemek istedik. Bölgeye büyük katkı sağlayan Halil Sürek’e ve katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Sürek: “Avrupa Birliği’ne en kolay uyum sağlayacak olan sektör ‘çeltik’ sektörüdür”

Daha sonra konuşan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, duygulandığı ve gözyaşlarını tutamayarak yaptığı konuşmasında şunları ifade etti: “İlk olarak bu yemeği düzenleyen ve yanımızda bulunarak bizi yalnız bırakmayan herkese sonsuz teşekkür ederim. Şuanda bu ortamda duygulanmamak elimde değil. Ben şunu anlıyorum ki; bu kadar zaman boşuna çalışmamışız. 1955 yılının 31 Ocak tarihinde İzmir’in Bayındır İlçesi’nin Kızılca Ağaç Köyü’nde doğdum. Benim köyüm ormanlık bir köy. Burada ben hiç çeltik görmedim, pilavı sadece tabakta gördüm. 1978 yılında Ege Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bu görevle buraya geldim. Baştan bu işi yapıp yapamayacağımız konuşuldu ve yapamazsak bırakırız dedik. Daha sonra İtalya’ya giderek oradaki çalışmaları gördük ve tabiri caizse virüsü kaptık. Ardından çalışmalarımıza başlayarak, belirli bir süreçte işin içine daha da fazla girerek geliştirmeye başladık. Şuanda bizim çeltik üretimimizde devrim yaratan 2 faktör olmuştur. Birincisi ‘Osmancık’ çeşidini rekabet alanına sokarak, çeltik üretilmesini yaygınlaştırdık. Bu şekilde verimin ve çiftçinin refahının artmasını sağladık. İkincisi de 1990’lı yıllardan itibaren lazer tesviyeli ekipmanların kullanılmasının başlangıcı. Bugün bizim ülkemizde kullanılan yöntem, İtalya, İspanya ve Amerika’da da aynı geliştirilmiş yöntem olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği’ne en kolay uyum sağlayacak olan sektör ‘çeltik’ sektörüdür. Çeltik sektörü derken; üretme, paketlenme, işlenme, tohum geliştirme gibi hepsini kapsıyor. Tohumculuk sektöründe çok fazla çabalarım olduğunu düşünüyorum. Bunun arkasından da araştırma sektörü geldi. Şuanda iyi bir noktadayız. Çeltikle ilgili her sorun üzerinde çalıştık ve başarıya ulaştık. Bu konuda çiftçi arkadaşlarımızın da büyük emeği oldu. Her yerde de söylediğim gibi bölgedeki üretimiz Sami Dubacı, çeltik üreticilerine büyük öncülükler yapmıştır. Bu şekilde bazı kahramanlar böyle çıkıyor. Yiğidi öldür, hakkını ver demişler. Ben her zaman kendimi bir esnaf çiftçiyi de müşteri olarak gördüm. Biz, onların ödedikleri vergilerle işler yaptık, hizmet ettik. Bilmeden, anlamadan kırdığım ve üzdüğüm insanlar varsa haklarını helal etsin. Benim de eğer burada hakkım kime geçtiyse gani gani helal olsun. Ne zaman bir sorunla karşılaşırsanız, bir konuda danışmak isterseniz istediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz. Ben burada olmasam da her türlü yardımcı olmaya çalışacağım.”

Aslantatar: “Parayla bu onur kazanılmaz”

Sürek’in ardından konuşan İpsala Kaymakamı ve Çeltik Komisyonu Başkanı Enis Aslantatar, “Bizim memleketimizde çok güzel bir söz vardır: ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ Halil Hocam da, yaptığı çalışmalarla, bölgemizi ve insanlığı bir nevi yaşattı. Ben inanıyorum ki Halil Sürek’in ismi uzun yıllar boyunca Trakya Bölgesi’nden silinmeyecektir. Türkiye’nin neredeyse her yerinden Halil Hocamızın çalışmalarından övgüyle bahseden üreticilerimiz var ve bu ayrı bir onurdur. Parayla bu onur kazanılmaz. Ben buraya ilk geldiğimde bütün çeltik üreticileri, Halil Sürek’ten bahsederlerdi. Sonrasında Halil Sürek’in tohum çeşitliliği üzerinde çalışan, ülkedeki tohum çeşitliliğini arttırmaya çalışan kişi olduğunu öğrendim ve ayrı bir mutluluk duydum. Çeltik verimliliğini 500 kilogramlardan 900 kilogramlara çıkarmak çok büyük bir emek ister. Ben Halil Hocamıza bu büyük emeklerinden dolayı tüm üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ünsal: “Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır”

İpsala’yı hatırlatmak amacıyla üzerinde Dr. Halil Sürek’in isminin yer aldığı İpsala’nın pirincini kendisinetakdim eden İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal da, şunları söyledi: “Halil Sürek, hem benim meslektaşım hem de hocamdır. 1997 yılında İpsala çeltik üreticisinin kurtuluşu olan ‘Osmancık’ çeşidinin ilk tohumunu yetiştirenlerden biri de bendim. Halil Hocamızın İpsala’mıza ve üreticilerimize verdiği bu büyük hizmetlerinden dolayı kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Plaket ve hediyeler takdim edildi

Konuşmaların ardından 41 yıllık tarım ürünleri mücadelesi veren ve İpsala üreticisine büyük katkı sağlayan Halil Sürek’e plaketleri ve İpsala’yı anımsatan hediyeleri takdim edildi.

Sürek’e ilk olarak İpsala Kaymakamı ve Çeltik Komisyonu Başkanı Enis Aslantatar tarafından verilen plaketin ardından İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal tarafından İpsala pirinci, çeltik ürecileri adına Dubacı Tarım İşletmeleri Sahibi Sami Dubacı tarafından plaket, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgintarafından kahve fincanı ve son olarak İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar tarafından da ‘Yerli Yatkın’ tohumuyla elde edilen pirinç çeşidi takdim edildi.

Toplantının sona ermesinin ardından Halil Sürek ile birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Emeklilik hayatına ayrılan Halil Sürek, İpsala’dan alkışlarla uğurlandı.

(Haber-Foto: Abdullah Çalışkan)
ETİKET :  

Tümü