-- Reklam Alanı 9 --

Çeltik tarlaları yağışlardan zarar gördü

Geçtiğimiz hafta İpsala bölgesinin vuran dolunun çeltiklere zarar verdiği öğrenildi. İpsala’nın çeltik üreticilerinden Ogün Kurt yaptığı açıklamada, İpsala’da çeltik arazilerine yağan dolunun %20 ile %40 oranında zarar verdiğini söyledi.

15:04:37 | 2021-08-25
-- Adversting 5 --

Çeltikte yeni hastalık, üretici tedirgin

Geçtiğimiz yıl sebebi tam kesin olmamakla beraber gece sıcaklıklarının düşük seyretmesi neticesinde İpsala ve çevre bölgelerde birçok çeltik arazisinde başaklarda tane tutumları tam olmamış, %60'a varan verim kayıpları yaşanmıştı.

Bu yıl ise çeltik üreticisi başka bir sorunla karşı karşıya. Üreticilere göre son 1 aydır aşırı sıcaklarla başlayan ve sonrasında devam eden dengesiz hava şartlarının ardından çeltik başakları tane tutmadan kurumaya başladı. Şimdiye kadar 5 çeşit çeltikte görüldüğü ifade edilen kurumalar arazilerde git gide yayılmaya başlamış durumda. Öyle ki üreticiler bazı tarlalarda biçim dahi yapılamayacağını ifade ediyor.

Sebebi henüz bilinmiyor

Çeltiklerde meydana gelen bu hastalığın sebebi henüz tam olarak bilinmiyor. Bazı üreticiler Kurban Bayramı sonrasında yaşanan aşırı sıcakları işaret ederken bazıları geçtiğimiz günlerde yaşanan fırtına, dolu yağışı ve sonrasında yaşanan yoğun yağmur yağışının ardından kurumaların başladığını iddia ediyor. Ayrıca son zamanlarda yaşanan gece gündüz sıcaklık farkının da etkili olabileceği ifade ediliyor.

(Tuğçe Kara)
ETİKET :  

Tümü