-- Reklam Alanı 9 --

Cemal Ergene: “Sırrımız özverili çalışmak ve işimize saygı duymak”

İlçemizde 49 senedir değişmeyen ilk günkü tadı taşıyan Ergene Fırını ekmeğinin azimli ve özverili ustası Cemal Gürsel Ergene’nin bilgi ve birikimlerini dinledik. Baba yadigârı olan fırıncılık mesleğini kardeşi Mustafa Ergene ile beraber 49 senedir devam ettirdiğini ifade eden Cemal Gürsel Ergene mesleklerini daima bir adım ileriye taşımak istediklerini söyledi.

13:56:00 | 2021-04-07
-- Adversting 5 --

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Cemal Gürsel Ergene, İpsala doğumlu olup ilk ve ortaokulu İpsala’da tamamladım. Eğitim hayallerimi gerçekleştiremeyince genç yaşta iş hayatına atıldım.  İki çocuğum dünyaya geldi ve öncelikli görevim onları büyütüp iyi yerlere getirmek oldu. 49 senedir içinde bulunduğum fırıncılık mesleğiyle çocuklarım büyütüp iyi bir yerlere getirdim.

Mesleğiniz için sizce gerekli yetenek var mı? Varsa nedir?

Mesleğimizde ustalaşmak için azimli ve özverili çalışmamız gerekmektedir. Tabi ki çoğu meslekte olduğu gibi fırıncılıkta el becerisine dayanmaktadır. Ancak kendimizi geliştirmenin yolu işimize duyduğumuz saygıdan ve işimizi severek yapmamızdan geçer.

Bu mesleği icra etmekten memnun musunuz? Kaç senedir bu işi icra ediyorsunuz?

Bu mesleğin içinde olmaktan memnunum. Bilhassa gıda sektöründe olduğumuz için halkımızdan ürettiğimiz ürünleri beğenerek tüketmesinden mutluluk duyuyorum ve işime karşı daha azimli ve özverili davranıyorum. Fırınımız babam Hüseyin Ergene tarafından 1946 yılında kurulmuştur. Bizde baba yadigârı olan mesleğimizi kardeşim ile beraber 49 senedir devam ettirmekte ve daima bir adım ileriye taşımak istemekteyiz.

Mesleğinizin zorlukları var mı?

Her mesleğin olduğu gibi bizim mesleğimizin de olumlu ve olumsuz yanları vardır. Fırıncılık mesleği meşakkatli bir iştir. Sosyal faaliyetlerinizi, aile yaşamınızı kısıtlar. Sadece işinize odaklanmanız gerekmektedir. Mesleğinizin en zor yanı gece çalışmaktır. Herkes uykudayken sizin kalkıp işe gitmeniz gerekmektedir. Çoğu meslekte olduğu gibi bizim mesleğimiz de yetişen eleman bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü gençlerimizin çoğu kolay yoldan, zahmet çekmeden en iyiye en güzele ulaşmayı istemektedir. Ancak bazı şeylerden feragat etmeden daha iyiye ulaşmamız mümkün değildir.

Bu meslekten elde ettiğiniz gelir sizlere yetiyor mu?

Yaptığımız işle elde ettiğimiz gelir çok şükür yetmektedir. Bu meslekte iki çocuk büyütüp iyi yerlere getirdim. Bizim mesleğimizde önemli olan perakende satış hacmidir. Perakende satışınız iyi ise güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Mesleği siz mi seçtiniz yoksa baba mesleği mi?

Mesleğimiz baba mesleğidir. Bizim de babamızdan devraldığımız bu mesleğe dört elle sarılıp daha iyi yerlere getirmek tek amacımızdır.

Şimdi size bir meslek seçme fırsatı sunulsa tekrar bu mesleği mi yoksa başka mesleği mi seçersiniz?

Tekrar bu mesleği tercih ederdim. Çünkü bir şeyler üretmek, topluma karşı yararlı olmak en güzel şeylerden birisidir.

Ekmeğinizin ününü çok sık duyuyoruz. Bizlerde beğenerek tüketiyoruz. Ergene fırını ekmeğinin bu kadar güzel olmasının sırrı nedir?

Sırrımız özverili çalışmak, işimizi hilesiz yapmak ve yaptığımız işe saygı duymaktan geçer. Ekmeğimizi her zaman hijyenik ve steril ortamlarda üretmeye özen gösteriyoruz. Çünkü halkımızın sağlığı özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde her şeyden önce gelmektedir. Bizde bunun farkında olup her zamankinden daha dikkatli davranmalıyız. Gelişen teknoloji ve değişen toplum yapısında göz önünde bulundurarak her zaman işimize ve kendimize bir şeyler katmak istemekteyiz. İşimizin değerinin her zaman farkında olup halkımıza güzel ve sağlıklı ürünler üretmekten mutluluk duyuyoruz.

Sizlerin basın aracılığıyla söylemek istediği( ekmek fiyatları vs) şeyler var mı?

Ekmek fiyatları şuanda yerinde olup daha düşük yada daha yüksek fiyata satmaya gerek duyulmamaktadır. Ancak un, odun, elektrik, doğalgaz vs. sürekli artmakta bu nedenle ikinci bir zamma kadar ilk zam erimektedir.

Son olarak değinmek istediğim noktaysa özellikle gençlerimizin her zaman kolaya kaçmayarak bu mesleği de göz önünde bulundurmalarını isterim.

(Tuğçe Özden)
ETİKET :  

Tümü