-- Reklam Alanı 9 --

“ÇİFTÇİ KAZANIRSA HERKES KAZANIR”

Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, yaptığı açıklamada; yeni sezon hazırlıklarına başlandığını belirterek, üreticinin yağışları beklediğini kaydetti.

15:19:24 | 2019-04-08
-- Adversting 5 --

“Yağış bekliyoruz”

Tarım sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Şen, “Buğdaylar için şuanda, yağışa ihtiyaç var. Ayçiçeği ekimi de yavaş yavaş başlayacak. Ama çiftçinin beklediği en önemli şey yağıştır. Zaten sebze ekilen köylerimizde fide ve yer hazırlıkları devam ediyor. Yağışın ardından çiftçimiz buğdayın son üst gübrelemesini yapacak. O da yağışla birlikte olması gereken bir şey. Nisan ve mayıs aylarında yağış düşmediği zaman verim çok düşük olur. Bu yıl da yağış olmazsa ve verim düşük olursa, Trakya çiftçisi buğday ekmez. Bu yıl bizim bölgemizde de kanola ekimi gerçekleştirildi. Yağışın olması, çiftçilerin yerlerini hazırlamasıyla kanola ekimi yapıldı. Şu an kanolalar çiçekte. Tabii aynı buğday üreticisi gibi onlar da yağış bekliyor. Gübreleme, ilaçlama açısından da yağış çok önemli. Üretici, gübresini atar ama yağış olmazsa cebindeki parayı havaya atmış olur.” dedi.

“Çiftçi kazanırsa herkes kazanır”

Üreticilerin zor bir süreç geçirdiğinin altını çizen Hasan Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Sulama imkânı olanlar sulama yapabiliyor. Kış mevsimi boyunca ne kadar yağmur yağarsa yağsın nisan ve mayıs aylarında düşecek yağmur en önemlisidir. Çünkü bitki tam büyüme evresindedir. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı oluyor. Böyle olunca da tarla bitkileri olsun, meyve ve sebzede olsun olumsuz etki yaratıyor. Çiftçi kazanırsa herkes kazanır.” (Deniz ÇİL - Gündem Saros Gazetesi)
ETİKET :  Gündem

Tümü