-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --ÇOĞAL; “TAVUK ORMANI'NDAKİ AĞAÇ KESİMLERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal Ülkemiz açısından tarihi öneme sahip ,hayvan ve bitki çeşitliliği ile Edirne'nin önemli bölgelerinden biri olan Tavuk Ormanı'nda kontrolsüz ağaç kesimlerinin yapıldığını büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini belirterek doğal yapısının korunması gereken Tavuk Ormanı'ndaki ağaç kesimlerinin takipçisi olacaklarını belirtti.

15:16:14 | 2018-11-02
-- Adversting 5 --

Yetkililerle yapılan görüşmelerde, 21 adet kavak, dişbudak ve karaağaç cinsi ağacın kesildiği bilgisini aldıklarını kaydeden Çoğal, Doğa Koruma ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü tarafından 2014 yılında 'Edirne ilinin karasal ve iç su ekosistemleri biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme projesi'nin hazırlandığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi;

“Bu kapsamda Edirne Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından Edirne Merkez Sarayiçi Tavuk Ormanı mevkiinde her ay izleme çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar sonucunda, Tavuk Ormanı'nın üç farklı balıkçıl türü (gri balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gece balıkçılı) için önemli bir üreme alanı olduğu tespit edildi. Ayrıca Tavuk Ormanı'nda büyük baştankara, mavi baştankara, karatavuk, sığırcık, boz ötleğen, büyük ağaçkakan, alaca ağaçkakan, kolyeli kumru, karga gibi kuş türlerinin de kuluçkaya yattığı gözlemleniyor.

Mülkiyeti Edirne Belediyesine ait olan Tavuk Ormanı 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre, 1990 yılında 796 sayılı karar gereğince I. derece Doğal Sit ilan edilmiş, 1991 yılında da 861 sayılı karar gereğince I.derece Tarihi Sit olarak ilan edilmiştir. Alan, bu kanun gereğince koruma altına alınmıştır.

Yerel yönetimler aynı zamanda doğayla uyumlu kentler yaratabilecek en önemli karar alıcı organlardır. Doğayla uyumlu, sürdürülebilir kentler yaratmak öncelikle belediyelerdeki yöneticilerin ve çalışanların doğayı anlayıp, doğanın parçası olduklarını fark etmeleri ile gerçekleşebilir.

Doğal yapısının korunması gereken Tavuk Ormanı'ndaki ağaç kesimlerinin takipçisi olacağız.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü