-- Reklam Alanı 9 --

ÇÖKMEK İÇİN DEPREMİ BEKLEYEMİYORLAR…

ÇÖKMEK İÇİN DEPREMİ BEKLEYEMİYORLAR…

17:14:19 | 2019-02-16
Nuri YASAR
Nuri YASAR      nuriyasar22@hotmail.com

Geçen hafta Kartal’da kaçak katları olan usülsüz, denetimsiz yapılmış birde üstelik 8 katlı bir bina depremi beklemeden gece gündüz demeden, bahar gelsin demeden çöktü. Çökerken de canları da aldı götürdü, geriye acı anılarını bıraktı.

Bugün de son dakika yine İstanbul Balat’ta bir bina depremi, baharı beklemeden çöktü haberi geldi az önce. Allah’tan can kaybı yok deniyor. İnşaallah  yoktur da, olmasın da.

Bunlar deprem öncesi son derece tehlikeli kırmızı alarm işareti neden sayılmaz? Neden belediyelerimiz ve diğer kurumlarda acil hasarlı bina tespit grupları kurularak bunlara hemen alanlara neden salınmazlar da neden vatandaşın beyanı ile tespite bırakılırlar? Neden bu yolun çözüm olmadığını kabul etmek istemezler, neden?

“Bizim oturduğumuz bina sağlam” diyenlerin oranı kaçtır? Bunları kim bilebilir? Kimse bilemez, bilinen en az üçte biri riskli. Mal sahiplerinin ve müteahhitlerin  ucuza bitirme ve daha çok yer kazanma hırsı,  ruhsat verenlerin, sözde denetim yapanların da kısaca önemsemezliği diyenlerin sonucu bu binalar  bu hallerde ve bu miktarlarda değil mi?

Deprem Azraili , ben geliyorum diyerek işaretlerini verirken belediyelerin  fen işleri ve ilgili birimlerinin geceli gündüzlü çalışması gerekmez mi? Daha neyi bekliyorlar?

Bu vurdum duymazlık daha ne kadar devam edecek acaba?

Bugünden tezi yok tüm başkan adaylarına bu konularda bir projeleri olup olmadığı ve başlanmış mı? Ne zaman başlayacak soruları, çözüm yolları ve deprem anında toplanma ve ulaşım şekilleri mutlaka sorulmalı bence.

Şimdiye kadar olanlardan ibret alınmadığı da son örneklerden anlaşılıyor zaten.

Ama “yeter artık” demenin zamanı gelmiş olsun artık.

Saygılar.
ETİKET :  

Tümü