-- Reklam Alanı 9 --

DARCAN ÇELTİK HASADINI DEĞERLENDİRDİ

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TZOB (Türkiye Ziraat Odalar Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, bazı bölgelerde başlayan çeltik hasadı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

13:50:35 | 2019-09-11
-- Adversting 5 --

Ülkenin çeltik ihtiyacının ciddi bir bölümünü karşılayan İpsala, Keşan ve Enez bölgesindeki çektik ürününde hasat başladı. Başlayan hasat ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Hüseyin Darcan, hava koşullarının şimdiye kadar çeltik için iyi gittiğini belirterek, "Doğa koşulları çok iyiydi. Havalar tam çeltikçilerin istediği seviyelerde seyretti. İyi verim bekliyoruz. Girdi maliyetlerinde tüm ürünlerde ortalama %35 artış var. Hükümetten enflasyon oranını değil de, girdi maliyetlerinin hesabı yapılıp ona göre hesap vermelerini istiyoruz. Çeltik ekimi sürecinde ürünlerde çok hastalık görmedik. Bu yıl havaların poyraz gitmesi çeltikçilerin işine geldi. Havalar serin gittiği için hastalıkları da tetiklemedi. Bölge itibariyle münavebeye giremediğimiz için ot ile mücadelemiz biraz fazla oluyor." dedi.

 

"Sadece Sultanköy’de biraz risk vardı, ona da müdahale edildi"

 

Hamzadere Barajı'nın bölge için önemine de vurgu yapan Darcan, "Hamzadere Barajından su geldiğinden beri çok su sıkıntısı yaşanmıyor. Sadece Sultanköy’de biraz risk vardı, ona da müdahale edildi. Riski önceden görüldü, bölge olarak kaymakamlık anında müdahale etti. Su Hamzadere’den ve Sultanköy Barajı’ndan salındı. Erken müdahale sonucu atlatıldı. Hamzadere’nin kuruluşu bölgeyi su anlamında rahatlattı. Hamzadere Barajı bu bölgenin sigortası. İyi yönetildiği sürece bir sıkıntı olmuyor. Hamzadere bütün bölgeyi idare edecek güce sahip. Hasadın, üreticimize hayırlı olmasını ve bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum." diye konuştu. (Haber:Gündem Saros)
ETİKET :  hüseyin darcan ipsala ziraat odası başkanı

Tümü