-- Reklam Alanı 9 --

Darcan “Çiftçi borçlu”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; 3. Tarım Orman Şurası ve çiftçinin yaşadığı sıkıntılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

10:46:51 | 2019-11-29
-- Adversting 5 --

“Ülkemizde yaşanan en büyük sorunların başında kooperatifçilik gelmektedir”

Ankara’da düzenlenen 3. Tarım Orman Şurası hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Darcan, şunları söyledi: “Çiftçimizin tedirginliği biraz kırıldı. Çiftçinin beklediği konular şurada görüşüldü. Aile işletmelerinin korunması, sulama yatırımlarının devam etmesi ve kooperatifçilik faaliyetleri hakkında konuşuldu. Ülkemiz genelinde yaşanan en büyük sorunların başında kooperatifçilik gelmektedir. Çünkü üretim ve tüketim arasındaki dengeyi kooperatifler ve birlikler sağlayabilir. Onları hayata geçirebilirlerse, daha iyi günler bekliyor diyebilirim. En azından bugünden daha iyi olacağız.”

“Çiftçilerimizin borcu çok fazla”

Hüseyin Darcan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki tüm çiftçilerin kısa vadede beklediği olay, borç yapılandırmasıdır. Ama tarım şurasında bu konuda herhangi bir şey çıkmadı. Çiftçilerimizin borcu şuanda, çok fazla. Bundan ötürü de, çiftçimiz borç yapılandırmasını bekliyor. Daha önceleri borç yapılandırması yapıldı ama bunun çiftçiye hiçbir faydası olmadı. Faizlerin silinip, borçların 5 yıl eşit taksitlere yayılırsa, çiftçi biraz olsun rahatlamış olacak. Ayrıca, çekilecek kredinin genişletilmesi gerekiyor. Şuanda, çiftçiye yüzde 10 civarında kredi veriliyor. Bu çok düşük bir rakamdır ve bunun yüzde 30’lara çıkartılmasını bekliyoruz.”

“Girdi maliyetleri çok yüksek seviyede”

Çiftçiye verilen teşvikler hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Çiftçiye, çiftlik yapması için yüzde 75 hibe kredi veriliyor. Çiftçiye, çiftliği bedavada verseniz, 100 tane hayvanda koysanız, 5 yıl sonra gırtlağa kadar yine borca girer. Çünkü girdi maliyetleri çok yüksek seviyede.” (Haber: Deniz ÇİL – GündemSaros)
ETİKET :  darcan

Tümü