-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --DESTEKLER HAKKINDA GENİŞLETİLMİŞ TOPLANTI YAPILACAK

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB, İŞKUR Keşan Hizmet Merkezi ve SGK Keşan Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından devlet tarafından sigorta primlerine verilen destekle ilgili 6 Kasım 2018 Salı günü genişletilmiş bilgilendirme toplantısı yapılacak.

13:36:38 | 2018-11-05
-- Adversting 5 --

Konuyla ilgili olarak Keşan TSO Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Meclis Başkanı Necati Görür, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Kadir Mutaf, İŞKUR Keşan Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Yazıcı, SGK Keşan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Ali Kaçmaz ve Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Keşan Şubesi Başkanı Eralp Batman katıldı.

NECMİ KAYMAZ…

Toplantıda ilk olarak konuşan Kaymaz, “İşverenlerin çalışanları için ödemiş olduğu sigorta primlerine 5510 sayılı kanunda düzenlenen artı beş puanlık indirim uygulaması yanında, devletin sigorta primlerine finansman katkısı başlatılmıştır. Sigortalı çalışanların, özel sektör, iş yeri, işverenlerin kayıtlı sigorta istihdamlarının arttırılması, kadın, genç, engelli istihdamının arttırılması, bölgesel büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik ve farklılıkların azaltılması için devletin, 11 farklı sigorta pirim teşviki bulunmakta. Bu teşvikler bundan sonraki süreçte 2020 ve 2023 yıllarına kadar alınacak olan işçilerin sosyal güvenlik primlerini artı beşten hariç devletimiz karşılayacaktır. Bununla ilgili Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası, Keşan Ticaret Sanayi Odası, Keşan Mali Müşavirler Derneği ile birlikte yapacağımız çalışma içerisinde devletin gerek İŞKUR gerek SGK ile birlikte, birlik beraberlik içerisinde teşviklerin işletmelerimize daha fazla bilgilendirilip bu teşviklerden faydalanmak için elimizden gelen bütün gayret ve çabayı kurumlar ve STK’lar olarak birlikte yapacağımızın sözünü veriyoruz. Tüm işletmelerimiz yeni sosyal güvenlik primlerinden faydalanmak için kendi mali müşavirleri ile istişare içerisinde olup tıkandığı noktalarda Keşan Mali Müşavirler Derneğinden, Sosyal Güvenlik, İşkur’dan gerek STK’lardan yardım talep etmelerini istiyoruz.” dedi.

NECATİ GÖRÜR…

Daha sonra söz alan İpsala Borsası Meclis Başkanı Necati Görür, şunları söyledi: “Devletimizin İŞKUR ve SGK gibi kurumlar üzerinden desteklerinin istihdamı arttıracağını ve işverenlerimizin daha fazla işçi çalıştırma imkânına sahip olacağına inanıyorum. Küçük yerleşim bölgelerinde kaçak işçi çalıştırma olanağı yok. Büyük şehirlerde duyuyoruz, görüyoruz. Sosyal güvenlik primlerinden dolayı yabancı uyruklu işçi çalıştırdıkları, işe ihtiyacı olan insanlarımızın işsiz kaldığını görüyoruz. Ben bir sanayici olarak bu işin zaptırapa alınmasını özellikle istiyorum.”

Toplantıda son olarak Mutaf söz aldı.

KADİR MUTAF…

Keşan Ticaret Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Mali Müşavirler Derneği Keşan Şubesi işbirliğinde İŞKUR İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü desteğiyle genişletilmiş bir toplantı yapacaklarını kaydeden Ticaret Sanayi Odası Başkan yardımcısı Kadir Mutaf, toplantının 6 Kasım 2018 Salı günü saat 14.30’da Ticaret Sanayi Odası’nda yapılacağını belirtti.

Mutaf, şöyle dedi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İşkurumu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği protokolü imzalandı. Bu projeden ülkemizde nitelikli eleman sorunu artık ciddi anlamda ciddi sayılara ulaştı. Bu anlamda bahsettiğimiz kurumlar arasında yapılan protokol kapsamında nitelikli eleman yetiştirmeye merhem olacak, önemli proje olarak görüyoruz. Salı günü yapılacak olan toplantımızda bu konu hakkında bilgilendirme yapacağız. Halihazırda devam eden iş başı eğitimleri daha genişletilmiş ve aynı zamanda nitelikli eleman kazandırma konusunda önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Hali hazırda devam eden geleceğin mesleklerinde düzenlenecek işbaşı eğitim programı, şuan üyelerimizin yararlandığı ama pirim sürelerinin uzadığı dokuz aya varan işbaşı eğitim programı hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Basın ilan kurumu ile imzalanan muhabirleri ilgilendiren bir protokol var. Devletin dokuz ay işbaşı eğitim desteği var. Bu destekten sonra SGK tarafından teşvik kapsamında var. Bilişim ve imalat sektöründe altı ay süreli işbaşı eğitim desteklerimiz var. Mesleki yeterlik belgesine gerek olmayan sektörler var. Bunlara altı aya kadar destek söz konusu. Bu eğitimlere katılan kadınlara çocuk bakım desteği var. Bu yeni bir proje. Devlet çalışan annelere aylık dört yüz lira bakım desteği veriyor. Kadınların iş gücünü arttıracağı bir proje olarak görüyoruz bu projeyi. İşbaşı eğitimlerden yararlanılan 24 aya kadar varan teşvikler oluyor.”

Toplantı konuşmaların ardından sona erdi. (Volkan Gazetesi)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü