-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

DEVECİ: “İPSALA’DA ÇIKAN BALIN KALİTESİ SÜPER!”

İpsala’da arıcılıkla uğraşan İrfan Deveci, bu yıl hasadına başlanan balların geçen yıla gör daha güzel olduğunu söyledi.

11:55:34 | 2019-07-31
-- Adversting 5 --

30 seneden beri arıcılık yaptığını kaydeden bal üreticisi İrfan Deveci,  İpsala’da genellikle Bahar, Karaçalı ve Ayçiçek balı tüketildiğini ifade ederek  “Ayçiçek ve Karaçalı balları çok değerli fakat biz kıymetini tam anlamıyla bilmiyoruz. Özellikle Ayçiçek balı yurtdışında yoğun talep görüyor.” Dedi.

İpsala’da çıkan balın kalitesi süper!

Bölgemizde üretilen balın kalitesinin çok iyi olduğunun altını çizen Deveci, kavanozdaki balın belli bir süre sonra donması sebebi ile insanların balın katkı maddeli veya sahte olduğunu düşündüğünü söyleyerek; “Aslında tam tersine donan bal sıvı baldan çok daha iyi. Çünkü sıvı balın içerisinde kıvamını yitirmemesi için glikoz gibi ilave maddeler bulunuyor. Sağlık açısından da yine donan balı öneriyoruz.” Şeklinde konuştu.

Tarım ilaçları nedeniyle arılarda zayiat görüldüğünü kaydeden Deveci, açıklamasına şöyle devam etti:

“ Arı sayısında azalma olduğu için bal üretiminde de düşüş yaşanıyor. İthal tohumlar içerisinde bulunan kimyasallar da bal üretimindeki düşüşün sebeplerinden birisi. Arıların zaiyatı ve üretimdeki düşüş karşısında maalesef alınan bir tedbir bulunmuyor. Biz üreticiler olarak ancak mağduriyetimizi dile getirebiliyoruz; elimizden fazlası pek gelmiyor. Özellikle devletin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.

Arıların bal üretimi dışında doğa ve ekosisteme çok büyük katkısı var. Çiçek ve tohumların döllenmesi ve sürekliliğin sağlanmasında arıların payı büyük. Arıların yokluğunda zor günler bizi bekliyor; Bilim adamları da bu görüşte.

Arıcılık çok para kazandırmadığı için bölgemizdeki üreticilerin çoğunluğu emekli ve yaşlı insanlar. Bu sebepten ötürü arıcılık ticari sektörden çok hobi olarak görülüyor. Arıcılık emek ve uğraş isteyen bir iş olduğundan gençlerin zamanını boşa harcamak yerine sigortalı iş bulabilecekleri ve daha kolay para kazanabilecekleri alanlara yönelmesi kanaatindeyim.

Vatandaşımız balı tanıdıklarından alsın.

İpsala’ da yerel olarak bal üreticiliği yapan kişilerden bal alınmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü yabancı tüccarlar bal üretimi ve ticaretinde aynı hassasiyeti göstermeyebiliyorlar. Balı tam olarak olgunlaşmadan satışa sundukları için bal yerine şerbet satıyorlar!

Arıcılar için bol bereketli günler ve kolaylıklar diliyorum.” (Haber: Sonay CAN)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  arıcılık ipsala irfan deveci bal

Tümü