-- Reklam Alanı 9 --

Diyette Yo-yo Sendromu Etkisi

Diyetisyen Ecesu Balcı, diyette hızlı kilo alıp verme (yo-yo etkisi) hakkında bilgiler verdi.

12:10:49 | 2022-05-27
-- Adversting 5 --

Kilo döngüsünün, vücudun belli aralıklar ile hızla kilo verip alması durumu olduğunu ifade eden Balcı: “Hızlı kilo veriyor ve tam bunun mutluluğunu yaşarken verdiğiniz kiloları aynı hızla geri mi alıyorsunuz? Acaba gördüğünüz veya duyduğunuz her diyet size, metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza uygun olsun veya olmasın uyguluyor olabilir misiniz? Diyette yo-yo etkisini daha öncesinde de duyduğunuzu düşünüyorum.

Yo-yo Sendromu nedir?

Kilo döngüsü, vücudun belli aralıklar ile hızla kilo verip alması durumudur. Bu döngü diyet yapma sonucu oluşuyorsa buna Yo-yo Sendromu denir. Yo-yo, hepimizin bildiği üzere bir oyuncaktır aslında, eminim içimizden birçoğu bu oyuncağı hatırlayacaktır. İpin bir ucundan tutularak, oyuncağın yukarı aşağı hareket edecek şekilde sallanması ile oynanmaktadır. Eğer sizde her yaptığınız düşük kalorili ya da şok diyetle kilo döngünüzü etkileyerek metabolizmanızı da etkilerseniz maalesef sonuçta tartıda gördüğünüz rakamlar da aynı bu oyuncak gibi bir ileri bir geri; yani yo-yo olacaktır.

Hızlı kilo vermeyi vadeden diyetlerin etkisi

Kilo vermek denilince çoğu kişi düşük kalorili diyetler ile daha fazla kilo verebileceğine inanmaktadır. Aslında farkında olmadan vücudunuzu strese sokarak metabolizma hızınızı yavaşlatırsınız. Mucize vadeden diyetler, bakıldığında sürdürülebilir olmayan bir diyet listesinden oluşmaktadır. Ayrıca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besinden yoksun kalmasına ve sağlığınız üzerinde ciddi hasarlara sebep olabilmektedir.

Kalp hastalıklarında Yo-Yo etkisi

Bazı çalışmalar Yo-yo Sendromunun yüksek tansiyon, kalp ve diyabet gibi hastalıkların risklerini arttırabileceğini göstermektedir. Koroner hastalıklarda Yo-yo Sendromu etkisine bakılan bir çalışmada, koroner arter hastalığı olan katılımcılar arasında, vücut ağırlığındaki dalgalanmalar, daha yüksek ölüm ve kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili sağlık sorunları ile bağlantılı bulunmuştur.

Diyabette Yo-yo etkisi

Birtakım çalışmalar ise yo-yo etkisinin tip 2 diyabet üzerine olumsuz etkilerinin olabileceğini gösteriyor. Yapılan çalışmalarda, katılımcılar 28 günlük kilo kaybının ardında kilo aldıklarında, çoğunlukla karın bölgesinde yağlanma artışı olduğuna dikkat çekilmiştir. Karın bölgesindeki yağlanmanın diğer bölgelere kıyasla diyabet riskini arttırma oranı ise daha yüksektir. Bu nedenle herhangi bir metabolik rahatsızlığa sahipseniz her zaman bir beslenme uzmanı eşliğinde diyet yapmaya özen göstermeniz sağlığınız ve sahip olduğunuz metabolik hastalığın seyri açısında oldukça önemlidir.

Yo-yo Sendromundan nasıl kurtulunur?

Yo-yo sendromunu yaşamamak için diyetinizde yaşam tarzı değişikliği yapmanız gerektiğini kabul etmeli ve yavaş yavaş beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yaparak sürdürülebilir bir beslenme sağlamanız gerekmektedir. Kilo verme süreciniz kadar kilo koruma sürecinize de önem vermelisiniz. Uygulamış olduğunuz diyetin bir gün biteceğini, bittiğinde de eski beslenme alışkanlıklarınızın tekrar başa dönmeyeceğini kabul etmelisiniz.

Her şeyden önemlisi kilo vermek için mucize bir besin veya bir yol olmadığını kabul edip var olan beslenme alışkanlıklarımızla sağlıklı beslenme alışkanlıkları arasında köprüler kurmaya odaklanarak kilo verme sürecinizi sağlıklı bir şekilde yürütmeliyiz.

Herkese Mutlu Günler Dilerim …” dedi

Diyetisyen Ecesu BALCI

Online Beslenme Danışmanlığı

*dytecesubalci@gmail.com+90-541-4122700

(Abdullah Çalışkan)
ETİKET :  

Tümü