-- Reklam Alanı 9 --

Dokuz adımda dönüşmek ister misiniz?

AŞIK OL-İNAN-DÖNÜŞ…

12:06:02 | 2019-09-28
     

Dokuz adımda dönüşmek ister misiniz?

AŞIK OL-İNAN-DÖNÜŞ…

Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve kendi söylemi ile iyi bir hikaye anlatıcısı Yeşim Ceren Bozoğlu’nun TEDx  Amira Hotel Bursa’da düzenlediği ‘ Aşık ol, İnan, Dönüş isimli söyleşiyi izleme fırsatı yakaladım.

Tabi ki internetten canlı canlı izlemek isterdim bu muazzam söyleşisini…

Belki sizler de izlemişsinizdir, belki de canlı dinleme fırsatı yakalayanlarınız bile olmuştur. Samimi sıcak ve yalın anlatımı ile nasıl küllerinden yeniden doğduğunu anlatıyor. En dibe nasıl vurduğunu ve en dipten nasıl su yüze çıkarak muhteşem bir yüzücü olmayı nasıl öğrendiğini anlatıyor konuşmasında.

Farkında bile olmadan kaleme kağıda sarılmışım kalbime saplanan söylediği can alıcı cümleleri not almışım. Paylaşmak güzeldir, insan paylaştıkça çoğalır. Paylaşımları bir başkasının hayatına pozitif bir etki ediyorsa dokunan insanın hayatı daha güzelleşir.

Bu sebeple Yeşim Ceren Bozoğlu’nun da dediği gibi ‘ben sizlere yaşadıklarımı anlatayım. Dokuz adımda nasıl dönüşüldüğünü bana faydalı oldu belki sizlere de bir faydası dokunur…’

Bende dinledim, öğrendim, dinlemeyenler için belki faydası dokunur diye sizler için kaleme aldım. Bir parça sessizlik ve bir parça huzur içerisinde okumanız dileği ile bakın Yeşim Ceren Bozoğlu, dokuz adımda nasıl dönüşmüş…

  1. Zararın neresinden dönersen kârdır. Başkalarını suçlama kendi hatalarını gör. Eylem planı oluştur, uygula ve erteleme.
  2. Zorlama… Kurbağayı öptüğünde sadece bir kurbağayı öpmüş oluyorsunuz. O yine bir kurbağa gerçekleri gör.
  3. Kendi değerini belirle
  4. Anlık fırsat ve kazançtan kaç. Gerçek ihtiyaçların(yemek,içmek,barınmak,nefes almak hakiki ilişkiler…) ile egonun ihtiyaçlarını (çok pahalı bir çanta, başkasının sahip olduğu maddi şeyler vs.) ayırt et. Ne kadar az şeye ihtiyaç duyarsan o kadar mutlu olursun.
  5. Duygularını kontrol etmesini öğren. Duygularını kontrol eden insan hayatını  kontrol edebiliyor. Her HAYIR da bir hayır vardır. Bağımlılıktan kurtulmalısın. Net ol ve hayır de.
  6. Sınırlarını belirle… Aşırı verme ve aşırı alma. Dengede kal.
  7. Yeni bir hareket ekle hayatına… Spor, dans, bisiklet, günde yarım saat yürüyüş… Onu da mı yapamıyorsun evin içinde aç bir müzik el çırp ve gülümse… Kalp ritmin değiştiğinde duygularını kontrol etmeye başlayacaksın.
  8. Tepkilerini değiştir. Dur, nefes al ve içinden 60sn say. Ve gülümse içine şunu sor; şuan da benim burada en iyi versiyonum olsa ne yapardı? Düşün gözünde canlandır ve ‘mış’ gibi yap. İnanın çok işe yarıyor.
  9. Veee son madde bütün bunları yapabilmek için kendine İNAN.

Sevgili Bozoğlu, kıymetli vaktinizi ayırıp yaşadığınız tecrübeleri etrafınızdakilere de dokunmak adına aktardığınız için ayrıca ben kendi adıma sizin konuşmanızı başka hayatlara da dokunabilmek adına kendimi görevli kılmama sebep olduğunuz için minnettarım ve teşekkür ederim. Sizi başarılarınızdan dolayı ve en önemlisi kendinize inandığınız için kutluyorum.

Değerli okurum sizlere de sonuna kadar sabırla okuyup kıymet verdiğiniz için teşekkür ederim. Umarım bir kişi de olsa ulaşabilmişizdir.   21.09.2019

Saygı ve sevgilerimle…

Not: Videonun tamamını izlemek isteyenler internetten bulabilir. Ben sadece kısa notlar aldım sizler için…

 

Cemile LİMAN

 

 
ETİKET :  cemile Dokuz adımda dönüşmek ister misiniz?

Tümü