-- Reklam Alanı 9 --

EDİRNE İL GENEL MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Edirne İl Genel Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinde belirlenen 28 üyeyle ilk toplantısını yaptı. Toplantıda önceki dönem Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yeniden başkan seçildi.

14:58:45 | 2019-04-17
-- Adversting 5 --

Toplamda 15 CHP, 11 Ak Parti ve 2 İYİ Parti'li üyenin oluşturduğu il genel meclisinin ilk toplantısı saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başladı. Yönetmelik gereği mecli-sin en yaşlı üyesinin başkanlık ede-rek açtığı meclis toplantısını Ak Parti İpsala Meclis Üyesi Hüseyin Filiz yönetti. İlk gündem maddesini meclis başkanlığı seçimlerinin oluşturduğu mecliste Ak Parti Mustafa Suiçmez, CHP ise Mehmet Geçmiş'i başkanlık için aday gös-terdi. İYİ Parti ise aday çıkar-mayarak CHP'nin adayı Geçmiş'i destekledi.

Başkan vekilliği ve divan kâtip üyeliği seçimlerinin de yapıldığı toplantısında gerçekleştirilen Mec-lis Başkanlığı seçiminde İYİ Parti'nin de desteğini alan CHP'li Mehmet Geçmiş 17 alarak yine İl Genel Meclis Başkanı oldu. Geçmiş'in rakibi Ak Partili Mustafa Suiçmez ise 11 oy aldı. Geçmiş seçilmesinin ardından meclise hitap ederek meclisin temsil gücünü en iyi şekilde kullanmaya çalışacağını ifade etti. Geçmiş; “Bugün için doğru bildiğimiz şeyler yarın için değişebilmektedir. Bu bağlamda mali-müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan idare ve mali özelliklere sahip İl Özel İdaresi'ni karar organı il genel meclis üyelerimiz, bu 5 yıllık süreç içerisinde 9 ilçe, 7 belde ve 254 köye hizmet etmenin onuru ve şerefini birlikte yaşayacağız; “halkın verdiği en düşük paye, güç ile elde edilen en yüksek sıfat ve makamlardan daha iyidir” der hepinize yeni dönemde hayırlı çalışmalar diliyorum” dedi.

Mecliste ayrıca 1'inci ve 2'inci başkanvekilliği ile katip üyelik seçimleri yapıldı. İl Genel Meclisi birinci Başkan Vekilliği seçiminde CHP grubundan Şenol Kılıç ile Ak Parti grubundan Nedret Akbulut yarıştı. CHP'li Kılıç 17 oyla meclis birinci başkanvekili seçilirken, Akbulut 11 oyda kaldı.

 Meclis ikinci başkanvekilliği seçimi ise CHP'den Ahmet Sarıgül ile Ak Parti'den Secaattin Uyur arasında geçti. CHP'li Sarıgül 17 oyla ikinci başkanvekili seçilirken, Uyur ise 11 oy aldı.

İl Genel Meclisi'nin yeni katip üyeleri ise CHP grubundan Kutay Özköse ile Sezgin Gündoğdu olurken, yedek üyeliklere ise yine CHP grubundan Erdinç Can ile İsmail Alış seçildi. Yapılan seçimlerin ardından yeni il genel meclis üyeleri kürsüye çıkarak kendilerini tanıttı. İl Genel Meclisi'nin bugünkü oturumda ise komisyon seçimleri gerçekleştirilecek. (Olgay GÜLER- Edirne Hudut Gazetesi)

 

 
ETİKET :  Gündem

Tümü