-- Reklam Alanı 9 --

EDİRNELİ BİSİKLETLİLER ATA’NIN EMANETLERİNİ İL SINIRINA KADAR TAŞIDI

Baş Komutanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna çıkarak Kurtuluş Savaşını başlattığı tarih olan 19 Mayıs 1919 yılının 100. yılı olması münasebeti ile birçok dernek ve federasyonun gerçekleştirdiği organizasyonlardan bir tanesi 12 Mayıs 2019 Pazar günü İpsala Gümrüğünde gerçekleşti.

14:58:47 | 2019-05-13
-- Adversting 5 --

81 ili temsil edecek olan bisiklet grubu İpsala Gümrük Kapısından Pazar günü verdiği startla 14 vilayet geçerek 19 Mayıs 2019 Pazar günü Samsuna ulaşacak.

 

Organizasyon dahilinde Yunanistan’ın Selanik Şehrinde ki Atatürk’ün doğmuş olduğu evden alınan toprak ve bayrak Samsun Valisine teslim edilecek.

 

Gençlik ve spor bakanlığının koordinasyonunda İç ve Dış İşleri bakanlıklarının ortak olduğu Organizasyonun sahibi merkezi Samsunda bulunan Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu programı gerçekleştirdi.

 

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyon Başkanı Kemalettin Altınsoy, programda gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada gerçekleştirilen organizasyon ile ilgili şu bilgileri verdi;

 

“100 YIL BİR ASIR DEMEK”

            “ Federasyonumuzun merkezi Samsun’dur ve Karadeniz bölgesinde Amasya, Sinop, Samsun, Giresun, Tokat gibi toplam 18 şehirde derneğimiz bulunmaktadır. Bu proje bizim için çok önemlidir. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkışının 100.yılı olması nedeni ile yaklaşık 6 ay önce projeyi hayata geçirme kararı aldık. 100 yıl bir asır demek. Büyük önderimiz bizi kurtarmak için kurtuluş savasını başlatmak üzere Samsuna çıktı. Biz bunu çok önemsedik ve böyle bir projeyi hayata geçirdik. Atatürk’ün Selanik’teki evinden aldığımız toprağı ve bayrağı Samsun’a bisikletlilerimiz ile 14 il’den geçerek 19 Mayıs 2019’da Samsuna ulaştıracağız ve devlet erkânına emanetleri teslim edeceğiz. Bugün (12 Mayıs 2019 Pazar ) İpsala Gümrüğünden startımızı başlatıyoruz” dedi.

 

 Programa katılan İpsala Kaymakam vekili Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer ise programdan sonra günün anlam ve önemi ile ilgili duyguları şöyle dile getirdi;

           

BU ZİNCİRİN BİR HALKASI OLMAK ÇOK GURUR VERİCİ

 

“  bugün milli mücadelenin 100. yılı nedeni ile düzenlenen bayrak ve toprak teslim faaliyetindeydik. Hep beraber çok güzel ve gurulu bir an yaşadık. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yürütülüyor bu faaliyet. Selanik’te Atatürk’ün evinin bahçesinden gelen toprak ve Türk Bayrağı burada İpsala’da Edirne’li bisikletçilere teslim edildi. Bizim bisikletçilerimiz Tekirdağ il sınırına kadar götürecekler. Daha sonra diğer tüm iller bayrağı ve toprağı teslim alacaklar. Bu zincirin bir halkası olmak çok guru verici. Burada bu mutluluğu hep beraber yaşadık. Edirneli gençlerimizin enerjisini görme fırsatım oldu. Mutlu ve gururlu bir gün yaşıyorum” diye konuştu.

 

Gerçekleştirilen toprak programına Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyon Başkanı Kemalettin Altınsoy, İpsala Kaymakam Vekili Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, İpsala Jandarma Komutanı Kamil Seçkin, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü şube müdürleri Zekeriya Bayrak ve Murat Ulaşdır, Gençlik ve Spor Müdürlüğü İpsala İlçe Müdürü Ersin Kanar,  Yunanistan ve Türkiye basını ile TRT muhabiri katıldı.

 

 
ETİKET :  ATA’NIN EMANETLERİ Atatürk’ün doğmuş olduğu evden alınan toprak

Tümü