-- Reklam Alanı 9 --

Ekrem Güngör “Geçen sene 210 bin dönüm çeltik ekimi yapılarak Türkiye rekoru kırıldı “

Türkiye'nin çeltik üretiminin yüzde 43'ünün yapıldığı Edirne'de, çeltik tohumu toprakla buluştu. İlçemizde çeltik ekimi, pandemi koşullarında düzenlenen törenle başladı. Kaymakam Ekrem Güngör, çeltik ekimini başlatarak, geçen sene 210 bin dönüm çeltik ekimi yapılarak Türkiye rekoru kırıldığını söyledi.

11:47:07 | 2021-05-12
-- Adversting 5 --

2021 yılı ilk ekiliş işlemlerine İlçe Kaymakamı Ekrem Güngör, İpsala İlçe Tarım ve Orman Müdürü Olcay Karbuz ve İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar da katıldı.

Kaymakam Güngör, yaptığı konuşmada,  2020 üretim sezonunda, ülkemizdeki çeltik üretiminin yüzde 43’ü Edirne ilimizde ve yüzde 20’lik kısmı ise İpsala ilçemizde gerçekleştirilmiştir. Pirincimiz, İpsala pirinci sofralarda birinci sloganıyla ünlenmiş, coğrafi işaretiyle bölgemize ait bir marka olarak tescillenmiş olmasının yanı sıra, ülkemiz genelinde bir ilçede toplu halde ekimi gerçekleştirilen en yüksek ekim alanlarına sahip bir tarım ürünüdür.

Geçen sene yıl boyunca İpsala’mızda çeltik ekim alanları toplamda 210 bin dekar düzeylerine ulaşmış ve böylece yeni bir Türkiye rekoru daha ilçemizde kırılmıştır. İpsala’da üretilen pirinçlerin satış ve pazarlama süreci ülkemiz genelinde büyük bir pazar değeriyle gerçekleştirilmektedir.

Yoğun olarak bölgemizde yetiştirilen Luna, Cammeo, Osmancık, Rekor, Baldo ve benzeri çeşitlerin ülke genelinde ciddi bir tüketici talebiyle karşılanıyor oluşu, uzun yılların tecrübesiyle üretilen beyaz altın pirinçlerimizin lezzeti ve kalitesiyle kendisini ispatlamış olmasının doğal bir sonucudur.

Pirincimiz her yıl arazi, verim, kalite ve pazar değeri açısından yükselmeye devam eden önemli bir milli servettir, bu duygu ve düşüncelerle çeltik tohumlarını su ve toprakla buluşturduk üreticilerimize bereketli bir üretim sezonu dileklerinde bulunuyor attığımız tohumların hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum dedi.

(Tuğçe Özden)
ETİKET :  

Tümü