-- Reklam Alanı 9 --

Enez'in Tarihini Anlatan Rölyef Ve Heykeller Proje Kapsamında Suya Batırıldı

Bakan Yardımcısı da dalış yaptı.

10:20:28 | 2019-11-29
-- Adversting 5 --

Karadeniz Havzası 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında, Enez Kaymakamlığı tarafından yürütülen, "Karadeniz Havzası’nda Ortak Kültürel Mirasın Korunması için Girişimciliğin Gelişimi için Kaynak (TREASURE/HAZİNE)" projesi dün, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı'nın da katılımıyla düzenlenen törenle hayata geçti.

Karadeniz Havzası 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Enez Kaymakamlığı tarafından yürütülen “Karadeniz Havzası’nda Ortak Kültürel Mirasın Korunması için Girişimciliğin Gelişimi için Kaynak (TREASURE/HAZİNE )" projesi, Enez’in tarihi kültürel mirasını yansıtan Tanrıça Nike heykeli, rölyef, aslan heykeli ve Enez kalesi surlarının kopyalarının yaptırılmasıyla hayata geçmiş oldu. Bizzat su altına inerek, Tanrıça Nike heykelinin suya batırılmasına katkı veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, heykelin batırılmasından sonra yaptığı açıklamada; "Bu proje ile Enez’de su altında bir müze oluşturmak istiyoruz. Çünkü Enez gerçekten köklü bir tarihe sahip. Enez’in neresini kazsanız bir tarihi eser çıkıyor. Dolayısıyla bazı eserler başka illerdeki müzelerde sergileniyor. Biz Enez’den çıkmış tarihi eserlerin kopyalarını su altına  indirdik. Böylelikle hem tarihini öğreniyoruz, hem de deniz turizmini geliştirmek açısından çok yararlı. Dalgıçların bölgeye gelerek resifi yerinde görmelerini arzu ederiz." dedi.

Tuncer: "Hedefimiz Enez’in tüm güzelliklerinin ortaya çıkmasını sağlamak"

Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer ise "Enez kazılarında bulunan arkeolojik eserleri biz kendimize örnek aldık. Bu eserlerin bir araya gelmesiyle birlikte Enez’in dalış konusunda bir cazibe merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Meriç Nehri’nin Ege ile buluştuğu yerde yaşıyoruz. Buranın 8 bin 500 yıllık bir tarihi var, yanı başımızda kuş cennetimiz  ve akvaryum gibi bir denizimiz var. Hedefimiz Enez’in tüm güzelliklerinin ortaya çıkmasını sağlamak." diye konuştu. Enez Sahili açıklarında 18 metre derinliğe indiren eserler ile Enez’in kültürel miraslarının tanıtılıp, deniz ve dalış turizminin geliştirilmesi amaçlanıyor. Haber MERKEZİ
ETİKET :  

Tümü