-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

ERKAL: “BU YIL ÜRETİMDE ARTIŞ VAR”

Keşan Bal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet ERKAL yaklaşık 6 yıldır bal üreticiliği yaptıklarını ve Birliğin bölge toplamında 165 adet üyesi olduğunu ifade etti.

11:59:55 | 2019-08-07
-- Adversting 5 --

Bu yıl bal üretimindeki iyileşmeye değinen Ahmet Erkal “Geçen yıla kıyasla bu yıl arılarda ve bal kalitesinde iyileşme görüyoruz. Geçtiğimiz yıl özellikle Varroa’dan kaynaklı  gerçekleşen arı ölümlerinin fazla olması son 2 yıl arasındaki üretim farkının oluşmasında çok büyük etken. Varroa’ yı kısaca tanımlarsak; Sadece bal arılarında bulunan, üreyebilmesi için bal arısı kurtçuklarına ihtiyacı olan, yaşamlarını arı kolonilerinde sürdüren ve arıcılığa en fazla zararı olan dış parazittir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Varroa’dan kaynaklı ölümlerin önünü almaya çalıştıklarının altını çizen Erkal, çözüm arayışında olduklarını belirterek “Sezonun yeni başlamış olmasına rağmen bal rekoltesi iyi durumda. Arı kovanlarına iyi bakıp Varroa’dan kurtaran arkadaşlar gidişattan memnun. Üretimde sorun yaşayan arkadaşlarımız da var. Bazı arkadaşlar ayçiçeğinde hastalık olduğunu belirtiyor fakat durum pek de öyle değil. Sorunun nedeni arının kendisi ve Varroa’yla alakalı.” Şeklinde konuştu.

Balın kalitesi ve nerden alınması gerektiğine de değinen Ahmet Erkal “En iyi bal kristalize olan (donan) bal. Yerli üreticilerden ve tanıdığınız kişilerden bal almaya özen gösterin. Yabancı üreticiler olgunlaşmamış ürünü ucuz fiyattan piyasaya sürüp hem yerli üreticiyi hem de piyasadaki bal kalitesini olumsuz etkiliyor.” diye ifade etti.

Pazar payının düşük olduğunu ve fiyatların bal üreticileri için yeterli olmadığını vurgulayan Erkal  “Ülkemizde üretilen çiçek balı dünya çapında 3.lük elde etti. Kalitesine rağmen hak ettiği değeri maalesef görmüyor.” dedi.

Ahmet Erkal son olarak Tarım Bakanlığı’ ndan tarım ilaçları konusunda destek ve çözüm beklediklerini ifade etti. (Haber: Sonay CAN)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  bal ipsala bal üreticileri yönetim kurulu ahmet erkal keşan bal üreticileri birliği ipsala bal üreticileri

Tümü