-- Reklam Alanı 9 --

Erkin’in İpsala Karma Osb - Keşan Gıda ihtisas Osb açıklaması

Yük. Müh. Enerji Yöneticisi DSİ Em. Böl. Müd. Yrd. Hüseyin Erkin’in Keşan Gıda İhtisas Osb – İpsala Karma Osb ile ilgili açıklaması şu şekilde:

10:48:54 | 2022-12-05
-- Adversting 5 --

“Yirmi beş yıldır OSB mücadelesi veren Keşan, ilk denemesini Yeniceçiftlik köyünde yaptı ancak iptal oldu. OSB için yer arama düşüncesi devam ederken 2004 yılında İpsala Esetçe beldesi merasında ‘’Keşan-İpsala OSB’’kurulması ile ilgili önerimi Keşan Önder Gazetesi haber yapmıştı. Gerçekten de E24 yolu kenarında İpsala Gümrük Kapısına yakın OSB nin su imkanı ve atıksu deşarjı için uygun enerji hattı geçen bir yer olarak gayet uygundu. Lakin kabul görüp önerim sahiplenilmedi. Aradan 15 yıl geçtikten sonra Keşan Ticaret sanayi Odası(başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun katkısı oldukça fazladır),Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve işinsanları girişim ve gayretleriyle  ‘’Gıda İhtisas OSB’’ olarak gündem oluşturularak iki yıl önce programa alınarak hayal edilen OSB gerçekleştirildi. Yatırım programı kapsamında çalışmalara başlandığı söylenmektedir. Keşan-İpsala-Enez hinterlandındaki mevcut baraj ve gölet sulamaları, inşası devam eden Hamzadere Sulaması bitirildiğinde, planlaması yapılan Korucuköy Barajı Sulaması ve Enez Yamaç Arazi Sulamaları yapıldığında bölgede 670 bin dönüm arazi sulanabilir imkana kavuşacaktır. Tarımsal üretim açısından planlanan şekilde üretim gerçekleştirildiğinde bölgede üretilen ürünlerin işlenmesi için ‘’Gıda İhtisas OSB’’ kurulması isabetli olmuştur. Lakin Paşayiğit-Çobançeşme arasında konuşlanan KGİOSBnin yer konumu itibarıyla dezavantajı olan proses suyu ihtiyacı, Keşana su sağlayan Kumdere hattından yada Türkobasında atıl durumda olup kullanılmayan mevcut 6 ad kuyunun 3 ünden buraya su temini en uygun seçeneklerdir. KGİOSB arıtılmış atıksu deşarjı Muzalıdere - Kocadere bağlantısıyla sağlanabilir. OSB nin arzu edilen şekilde faydalı olabilmesi için sulama tesislerinde planlandığı gibi bitki desenine uyularak en verimli tarım yapılmalıdır. Bunun için Keşan-İpsala-Enez bölgemizin tarımsal sulamaları için ‘’Ekonomi Master Planı’’ hazırlanmalıdır. (Ezine Gıda İhtisas OSB çalışmaları devam etmekte olup 52 başvurunun 14 fabrikasının 2023 de faaliyete başlayacağı söylenmektedir)

İpsala Karma OSB de Sarpdere köyü merasında 930 dönümlük alanda E24 yolu kenarında kurulması da kesinleşerek yürürlüğe girmiştir. Aslında Keşan Gıda İhtisas OSB ile İpsala OSB arasında 22 km mesafe vardır. Keşke önerdiğim  Esetçe merası kabul görüp iki OSB yerine daha kapsamlı ve büyük bir OSB buraya yapılsaydı diye gönlümden geçirdim. Sonuç itibarıyla iki OSB miz oldu. Hayırlı olsun ve bir an önce biter inşallah. İpsala OSB nin yeri OSB ler için aranan bütün kriterlere uygun bir yerdir. Gerek proses suyu gerekse arıtılmış atıksu deşarjı, enerji ve yol kenarı, tarımsal üretim potansiyeli merkezinde, gümrük kapısı …gibi avantajlara sahiptir.

Sonuç itibarıyla, tarımsal sulama ve planlı bir üretim ile OSB ler sayesinde bölgemizde Endüstriyel Tarım gelişecektir. Bu sayede İstanbul gibi büyük bir pazar, İpsala Gümrük Kapımız ve Enez Limanı sayesinde yıllık 150 milyar dolar ticaret hacmi olan Balkan Pazarı bölgemiz için büyük avantajlardır. Umuyorum ki, bölgemizin ehliyetli ve liyakatli insanlarının katkılarıyla yakın gelecekte Keşan-İpsala- Enez ihracat ve ticaret merkezi olacaktır.”
ETİKET :  

Tümü