-- Reklam Alanı 9 --

Gaytancıoğlu, Bölgede Çeltikle İlgili İncelemelerde Bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bölgemize gelerek çeltikte yaşanan verim düşüklüğünü inceleyerek yöneticilerden konuyla ilgili bilgiler aldı.

10:29:19 | 2020-09-25
-- Adversting 5 --

Gaytancıoğlu, çeltik hasatlarındaki verim düşüşü ithalatta artışın olması ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

 “Çeltik hasadı başladı. 2019'a göre ekiliş alanları 100 bin dekar azaldı. Türkiye 2020'nin ilk 7 ayında 110 milyon dolarlık pirinç ithalatı yaptı. 2007'den beri destekleme primi hiç artmadı. Çeltik fiyatları 1 TL ikende kilogramda 10 kuruş destek vardı. Halen destek 13 senedir hiç artmadı 10 kuruşluk destek devam ediyor. Üstelik bu desteklerden kesinti yapılıyor. Bu arada çeltik fiyatları TMO tarafından açıklandı, açıklanmasaydı daha iyiydi. Neden mi, serbest piyasada tonu 4500 TL olması beklenen orta taneli çeşitler için TMO bu sene için 3200 TL fiyat açıkladı. Yani aslında 1 yıl öncesinin fiyatı.

Fiyat açıklanması gereken yıl açıklamayan TMO, nedense 2 yıldır fiyat açıklıyor. Kısacası piyasaları takip etmiyor. Ama neden olduğunu çok iyi biliyorum. Amaç, gıda enflasyonuna yol açmasın diye SIFIR GÜMRÜK VERGİLİ İTHALATIN önünü açmak. Yani küçük üretici düşük fiyatla çeltiğini satsın, sıfır vergi ile ithalat yapılsın, hem yandaşlar kazansın hem de  gıda fiyatları artmasın. Dünyada artık böyle bir şey yok. Kimse ithalat yapmıyor, her ülke ihracata yasaklar getiriyor. Yani isteseniz de alamayacaksınız, bari Türk çiftçisinin yüzünü biraz güldürün.

LUNA'nın ithalat fiyatı zaten 500 $ yani 3900 TL. Kendi üreticimizden 3200'e alacaklar, Çin'den 3900'e gümrük vergisi ödemeyerek alacaklar. Gümrük vergisi ödenirse fiyat 5000 TL'yi geçiyor. Kısacası TMO artık çiftçisinin dostu değil rantçılara zemin hazırlayan bir kurum haline getirilmiştir “dedi.

Gaytancıoğlu, CHP İlçe Başkanı Ahmet Uğraş Uybaş, CHP İl Genel Meclis Üyesi İsmail Aliş ve İlçe Örgütü ile birlikte gazetemizi de ziyaret ederek sohbet gerçekleştirdi.

(Tuğçe Özden)
ETİKET :  

Tümü