-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

GAYTANCIOĞLU: “İCRA DOSYALARI, İCRA DAİRELERİNE SIĞMAZ OLDU”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan’da her 3 kişiden 1’inin icralık olduğunu söyledi.

16:37:23 | 2019-01-30
-- Adversting 5 --

 “BÜTÜN KAZANIMLAR BETONA YATIRILDI”

Keşan’da yaklaşık 23 bin kişinin icralık olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Bu durum hükümetin 16 yıldır ülkeyi getirdiği durumu açıkça sergiliyor. Ayağına yorganına göre uzatmayan, gelirlerinin çok üzerinde harcama yapan ve bunu üretime yönlendirmeyen bir hükümet tarafından Türkiye yönetildi. Bunun sonucunda insanlarda tüketim toplumu alışkanlığı yaratıldı. Gelir getirmeyen yerlere yatırımlar çoğaldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün kazanımları betona yatırıldı. Çiftçiye, işçiye, emekliye bir şey verilmedi, imalat sektörüne katkı sağlanmadı. Sorun çıktığı zaman ithalat ile çözülmeye çalışıldı. İthalat Türkiye ekonomisinin en önemli silahı haline geldi. Gıda enflasyonunun önlemek için ithalata, lüks ürünleri pazarlayabilmek için ithalata başvuruldu.” dedi.

“İCRA DOSYALARI, İCRA DAİRELERİNE SIĞMAZ OLDU”

Keşan’da birçok kişinin icralık olduğunu belirten Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Hâlbuki Türkiye’nin önce üretime sonra istihdama yatırımlar yapması gerekirken, halk borçlandırıldı. Herkese ev, araba kulağa hoş geliyor. Ancak insanlar gelirlerinin üzerinde harcamaya sevk edildi. Böyle olunca vatandaş gelirinden çok harcama yapınca mağdur oldu. Her ne kadar yapılandırmalar da olsa Keşan’da 23 bin, ülke genelinde ise 30 milyona yakın icra dosyası var. Bu da her 3 kişiden 1’i icralık anlamında. İcra dosyaları, icra dairelerine sığmaz oldu. İlk defa bu hükümet döneminde 3’üncü, 4’üncü veya 5’inci icra dairleri açılmaya başlandı. Bunlar iyi şeyler değil. İcra sayısı ne kadar azsa refah seviyesi o kadar yüksektir. Vatandaş bu duruma düşürülmemeliydi. Hükümet bunu görmezden geldi. Hâlâ vergi yapılandırmalarıyla günü kurtarmaya çalışıyorlar. Üretime destek vermeleri lazım. Son 10 yıldır buğday fiyatı aynı. Üretici para kazanamıyor. Kazananlar sadece ithalatçılar. Asgari ücreti arttırdılar ama vergiler arttı. Vergiler artınca giderler arttı. Emekli açlık sınırının altında bir gelire mahkûm edildi. Esnaf düşünülmedi. Bunun çözümü bu politikadan vazgeçmek. Üretime dayalı politikalara yön vermek gerek. Bunun AKP hükümetinin yapacağını sanmıyoruz. AKP yolun sonuna da geldi. Türkiye’ye artık ne dışardan para girişi var ne de içeride bir tasarruf var. Tavukçulukta bir numara olan Türkiye tavuklarına yem bulamaz hale geldi.” (Medya Keşan)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü