-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

GAYTANCIOĞLU; “SÜREKLİ GELİYOR DİYE UYARDIĞIMIZ KRİZ GELDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin AK Parti iktidara geldiğinde 129 milyar dolar olan dış borcunun bugün 470 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

10:19:34 | 2019-02-01
-- Adversting 5 --

Türkiye'nin AK Parti'li yıllarda yabancı ülkelerden çok borç aldığını belirten Gaytancıoğlu “Aldığı bu borçlarla fabrikalar, sanayi tesisleri yapmadı. Onun yerine inşaat sektörünü ve yandaş müteahhitleri destekledi. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde lüks siteler, rezidanslar, AVM'ler yapıldı” dedi.

Yandaş müteahhitlere düşük, vatandaşa yüksek faiz uygulandığını kaydeden Gaytancıoğlu “AKP iktidara geldiğinde 129 milyar dolar olan dış borcun bugün 470 milyar dolara ulaştı Kaç tane fabrika yapıldı, neredeyse hiç. Bunun yanında mahalle esnafı bitirildi, esnaf AVM'lerle rekabet edemez hale geldi. Dışarıdan gelen döviz çok fazlaydı, bankalar herkese konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı pazarladı. Herkes borçlandı. Yandaş müteahhitler konut yapmaya bir türlü doymadı. Böylece sadece İstanbul'da 1.5 milyon olmak üzere Türkiye genelinde 2 milyon fazladan konut var. 24 Haziran 2018 seçimleri sonrası sürekli geliyor diye uyardığımız kriz geldi. 0.90'larda olan konut kredileri 2.5'lara yükseldi. Vatandaş ev alamaz kredilerini ödeyemez duruma geldi. AKP Genel Başkanı dar gelirlileri düşüneceğine yine yandaş müteahhitleri düşündü ve Halkbank, Ziraat Bankası gibi kamu bankaları aracılığı ile sadece yandaş müteahhitlerin lüks konutlarına yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi vermeye başladı. Aynı Halkbank ve Ziraat Bankası normal konut kredileri için yüzde 2.20'lerde konut kredisi satıyor. AKP yandaşlara kamu kaynağını kullandırmayı hala sürdürüyor. Kendi yandaşlarına her alanda destek sağlayan AKP hükümeti kendi vatandaşını düşünmüyor.”

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü