-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

Gaytancıoğlu: ““Ürettiğimiz ürün, ihtiyacımızı karşılamıyor ve ithalat ediyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; ayçiçeği desteklemelerinin geç ve eksik yatması nedeniyle eleştirilerde bulundu.

09:54:12 | 2019-06-10
-- Adversting 5 --

Ayçiçeği, Trakya Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en stratejik ürünlerinden biri olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Ürettiğimiz ürün, ihtiyacımızı karşılamıyor ve bu üründe ithalatçı konumdayız. Biz bu ithalatı neden kendi lehimize çeviremediğimizi her defa dile getirdik. Bizim coğrafyamızda, Ukrayna, Romanya, Rusya, Bulgaristan ve Moldova gibi üretici ülkeler var. Bu ülkelerin her biri bizlere ürün satışı yapıyor. Dolayısıyla, çok ciddi bir tarım politikası oluşturulamamıştır. Üretim ve destekleme anlamında hükümetler oluşturamamış. AKP iktidarı bu konuda, çok hassas davranmıyor.” dedi.

“2018 yılı desteklemeleri geç ve eksik yattı”

Okan Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ayçiçeğinde, yıllardan bu yana 40 kuruş destekleme primi var. 2018 yılının destekleme primi, geçen hafta yattı. Ama bunun da, yüzde 30’u eksiktir. Kısacası, alınması gereken desteğin yüzde 70’i verildi. 1 yıl boyunca, çiftçinin alın terinin karşılığını bekletiyorsunuz ve eksik ödeme yapıyorsunuz. Siz ithalatçı bir ülke konumunu ve çiftçiyi desteklememeyi kabullenmişsiniz. İhtiyacı ithal etmekle çözmeye çalışıyorlar.”

“Sıfır gümrük vergili ayçiçeğine izin çıktı”

Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “40 kuruşluk destekleme primini, dışarıya bağlı kalmamak için 2 katına ya da 1 TL çıkartılması gerektiğini söyledik. Sonuçta, yasalar bunlara imkan tanıyor. Yasa; gayri milli hasılanın yüzde 1’inin çiftçiye destek olarak, ödenebileceğini ifade ediyor. Ama bunlarla hiç uğraşmayıp, ayçiçeği ithal ediyorsunuz. 2 ay önce 300 bin ton, 3 hafta önce de, 100 bin ton sıfır gümrük vergili ayçiçeğine izin çıktı. Bunlar hasat zamanına doğru ithal ediliyor. Üreticinin ürünüyle birlikte geleceğinden ötürü fiyatlar yükselmeyecek. Bu durum son derece yanlıştır. Bunu gıda enflasyonunu önlem adına yapıyorlar! Ama bu işler hep çiftçiyi sömürerek olmaz. Üreticinin hakkını vermek gerekiyor. Üreticiyi sürekli desteklemek lazım.” (Gündem Saros Gazetesi)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  okan gaytancıoğlu

Tümü