-- Reklam Alanı 9 --

Girişimcilik - Fikirler

Bu gün karşılaştığımız girişimci profilinin büyük bir bölümü, çalışmak istemediği için girişim yapıyor.

22:10:17 | 2019-01-09
     

Start-uplar genellikle kurulu bir düzen içerisinde, boş  bırakıldığını düşündüğü alanlara yönelik yaratıcı, yenilikçi, inovatif bir fikri olan, ihtiyaç duyduğu maddi birikimi dış yatırımcılardan toplayarak, hızla bir ürünü çıkartıp, hızla büyütüp, hedefledikleri pazarda pay alan girişimler olarak düşünebiliriz.

Bu gün herkes şöhret peşinde. Daha şirketi bile kurmamış bir adam kartvizitine ‘ceo’ nasıl yazabilir?
Senin ceo diye bir ünvana sahip olabilmen için sahip olman gereken personel sayısından haberin var mı?

Veya sen 21’inde ceo olursan, 40 yaşında ne yapacağız mehdi mi yapacağız seni? Kaftanı giydirip hasan mezarcı gibi sınırdan mı sokacağız?

Bu gün karşılaştığımız girişimci profilinin büyük bir bölümü, çalışmak istemediği için girişim yapıyor.
‘ben efendim bilmem 9-6 çalışmak istemiyorum’, ‘şöyle böyle kıyafet giymek istemiyorum, onun için kendi işimi yapacağım’ diyor. 9-6 değil, 9-9 çalışmalısın!

Üstelik girişimcilik dediğin şey sadece senin hayallerini yerine getirmen değil! Girişimcilik dediğin şey KDV, MUHTASAR, İŞYERİ RUHSATI. Bunlarla uğraşabilecek misin?

Siz bu gün parlatılarak önünüze getirilen şirketlere veya kişilere sadece vitrine çıktığı anda bakarsanız, pekala Mirkelam’ın bir klipte koşarak şöhret olduğu düşünme yanılgısına da düşebilirsiniz.
Üstünde durmamız gereken Mirkelam o klipte kıçına vura vura koşmadan önce, kaç tane prodüktörün kapısında kaç tane hayal kırıklığı yaşadığı, kaç tane izbe barda sarhoş eğlendirdiği, nelere rağmen hangi mücadeleleri verdikten sonra o noktaya gelebildi?

Yatırımcının çok basit bir matematiği var, benim 10 liram var neye yatırırsam kaç lira olur. Yatırımcı kızılay değil ki, bu adam sana hayır olsun diye yapmıyor.

Benim çok güzel bir fikrim var bana destek olun! Fikrin ne? Söyleyemem! Çok iyi dünyayı değiştirecek.Tamam, dünyayı değiştirecek kimseye söylemeyeceğin fikrin için para istiyorsun. Buna da kabul!

Yaptın mı? HAYIR! Niye? Ekip lazım. Tamam buldun mu? YOK! Hiçbir mücadelesi olmayan girişimci modeli!

Girişimciliğin bir diğer sorunu girişimciliğin genç meziyeti olduğunu zannetmek! Girişimciliğin gençlikle bir alakası yok! Aksine girişimcilik, girilmesi gereken alanda, yeterince piştikten sonra bursa escort cesaret edilmesi gereken bir şey!
Ama sen yalnızca ‘aklıma çok güzel bir fikir geldi’ diye yola çıkarsan en son kazanan sen olursun! Sonra da suçu Ülkeye, yatırımcıya ya da müşteriye atıyorlar. Böyle bir şey yok, burası dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin döndüğü bir ülke.
Becerememiş ve başaramamışsan ya fikrinde ya sende bir problem var.
ETİKET :  girişimcilik

Tümü