-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

Giyim Makineleri Geliştirme Ve Uyum Kursu sergi açılışı gerçekleşti

“Her konuda kendimi eğitip, üretmeye devam edeceğim”

12:44:55 | 2019-07-12
-- Adversting 5 --

İpsala Halk Eğitimi Merkezi Akşam ve Sanat Okulu Müdürlüğü 2018-2019 Eğitim Öğretim dönemi TANAP tarafından sosyal ve çevresel yatırım programı kapsamında finanse edilen “ Kadınlarımız Üretiyor” projesi “Giyim Makineleri Geliştirme Ve Uyum Kursu” sergi açılışı ve belge töreni 11 Temmuz 2019 Perşembe günü saat 10.00’da İpsala Esetçe Beldesinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan belge töreni sergi açılış programında açılış konuşmaları öncesin İpsala YeniKarpuzlu Mustafa Gergin İlkokulu halk oyunları ekibi gösterilerini sergiledi.

Belge töreni ve sergi açılışına İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Esetçe Belediye Başkanı Cemal Deniz, İpsala İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Serkan Palabıyık ve Fethi Kaymaz, İpsala Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Recep Kolcu, müdür yardımcıları Çağdaş Çelik ve Halil Kaya, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, Esetçe belde halkı ve misafirler katıldı.

Daha sonra “Giyim Makineleri Geliştirme Ve Uyum Kursu” kursiyerlerinden Gözde Şimşek günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi.

Şimşek, konuşmasında duygularını şöyle ifade etti;

“Ben zaten ilk günden çözdüm işi”

“Ben Gözde, 19 yaşında kursun en küçük öğrencisiyim. Kursa ilk geldiğim gün çok farklı bir heyecan içerisindeydim. Aslında ilk başta amacım zaman geçirmekti çünkü burada yapabileceğim başka bir faaliyet ya da iş yoktu. Hiç bir dikiş makinesinin sandalyesine bile oturmuş değilim o derece bilgim yoktu. Özen hocamız tıpkı öğrencilerine ders veren bir öğretmen gibi bizlere bilmemiz gerekenleri öğretti bir o kadar sabırlı şekilde. Ben zaten ilk günden çözdüm işi. Bir cesaret geldi ve makineye geçtim. Bir-kaç denemede kendimi baya ilerlettim ve ikinci günü kumaşlardan ortaya ufak tefek bir şey çıkarttım.

“Kadınlar bir devrimdir benim için”

Gün geçtikçe daha da hevesle geliyordum artık zaman geçirmek değil bir şeyler üretmek ve ürettiğim şeyi herkese gösterme peşine düştüm. En basitinden yaptığım saç bandı beni çok mutlu etmişti. Burada çok güzel zamanlar geçirdik, herkesin birbirine olan saygısı ve pekiştirilen yardımlaşma, buradaki annelerin hevesle çalışmaları o kadar güzel bir tablo çıkartıyor ki ortaya görmek yetmez bu atmosferin için de bulunmak gerekir anlamak için. Kadınlar bir devrimdir benim için. Yalnızca evinde oturup aile bakan birey olarak sıkıştırmayın bir kutu içine bu düşünceyi; onlar hem ailesine yetebilir hem de bir işte çalışarak evine destek olabilir.

“Her konuda kendimi eğitip, üretmeye devam edeceğim”

Bu iş sadece ekonomik destek olarak da görülmemeli, burada bir kadının komşusuna gitmesi bile ona bir değişiklik gibi gelir ki bir işe girmesi kişiyi daha da heveslendirir hayata dair. Çünkü bunu ben yaptım düşüncesi onun var olduğunu kanıtlar. Ben 15 yaşında çalışmaya başladım ve gidebildiği yere kadar çalışıp; güzel değerleri hayatımda yaşatarak sevgi, saygı çerçevesinde, her konuda kendimi eğitip, üretmeye devam edeceğim.”      

İpsala Halk Eğitimi Merkezi Akşam ve Sanat Okulu Müdürü Recep Kolcu günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

Kolcu:  “Tarihte Mustafa Kemalleri yetiştiren Trakya kadını, yetiştirmekten ve üretmekten asla vazgeçmemelidir”

 İpsala Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüzce 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde 67 si mesleki ve teknik, 35 i genel olmak üzere toplam 102 kurs açtıklarını belirttiği konuşmasında;

“Bizler bu tür kurslar ile; birlikte çalışabilen, birlikte üretebilen, özgüvenini yükseltmiş, girişimci ruha sahip insanlarımızın özellikle de kadınlarımızın sayısını ve niteliklerini arttırmayı hedefliyoruz. Yöremiz kadınlarının, kafaya koyduklarında neleri başarabileceklerini göstermelerine sadece yol gösterici olamaya çalışıyoruz. Tarihte Mustafa Kemalleri yetiştiren Trakya kadını, yetiştirmekten ve üretmekten asla vazgeçmemelidir. İşte bu düşüncelerle yıl içerisinde açmış olduğumuz kurslarımızın yılsonu sergileri Haziran ayında yapılmıştır. Bugün belge töreni ve sergi açılışı için toplandığımız Giyim kursumuz Proje kapsamında 17 Haziranda açılmış olduğundan genel sergilerimiz döneminde sergisini yapamamıştır. Ben şimdiden belge alacak kursiyerlerimizi tebrik ederken bizleri yalnız bırakmadığınız için şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca katkılarından dolayı İpsala Kaymakamımıza, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Esetçe Belediyemize, Karpuzlu Belediyemize, kurs öğretmenimiz Özen Hanım’a ve Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmalarını yürüten Karpuzlu İlkokulu Halk Oyunları ekibinin çalıştırıcısı Damla Hanım ile öğrenci kardeşlerime teşekkürlerimi sunarken, hepinizi tekrardan saygılarımla selamlıyorum.”

20 kursiyer belge aldı

“Kadılarımız Üretiyor” projesi kapsamında açılmış olan Giyim Makineleri Geliştirme Ve Uyum Kursunda 20 kursiyer belge almaya hak kazandı.  İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal ve protokol üyelerinin kursiyerlere belgelerini vermesinin ardından sergi açılışına geçildi.

Hanımlar ürettiklerinden tam puan aldı

Esetçeli bayan kursiyerler, sergiyi gezen protokol üyeleri tarafından tam puan aldı. Yapılan işler hakkında ve sanayi tipi makinelerinin kullanımı hakkında kurs öğreticisi Özen Gönül açan İpsala kaymakamı Enis Aslantatar ve İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal ile  Esetçe Belediye Başkanı Cemal Deniz’e  bilgi verdi.

 Gönülaçan, kursiyerlerin kısa sürede sanayi tipi makineleri kullanmaya alıştıklarını ve dışarıda çalışmaya hazır birer eleman olabileceklerini söyledi. (Haber: Cemile LİMAN)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  esetçe belediyesi kurs

Tümü