-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

HAMZADERE MERİÇ’E “SET” ÇEKTİ

Çeltiğin başkentine, sulama amacıyla kullanılan Meriç Nehri’ne, deniz suyunun karışmasını engellemek için set yapıldı.

12:24:38 | 2019-08-05
-- Adversting 5 --

Meriç Nehri'nin Ege Denizi'ne döküldüğü yere yakın İpsala Ovası Paşalı mevkiinde yapılan 100 metrelik set ile, gel-git olayları sebebiyle Ege Denizi’nden Meriç Nehrine tuzlu suyun gelmesinin engellendiği kaydedildi.

Hamzadere Sulama Birliği Yetkilileri yaptıkları açıklamada, setin sulamada kullanılan nehir suyunun tuzlanmasının önüne geçerek İpsala Ovasında ekilen çeltiklere tuzlu su karışmasına engel olacağını belirttiler.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan yetkililer, Hamzadere Sulama Birliği’nin tarihe bir not daha düşerek Meriç Nehri’nin denizle bağlantısının tamamen kesildiğini belirtti.

Med-Cezir hadisesinden kaynaklı olarak deniz suyunun geriye doğru tepmesi, pompaların tarım arazilerine tuzlu su basmasını engellemek amacıyla Meriç Nehri'nin Hamzadere Sulama Birliği tarafından tamamen kapatıldığını ifade eden yetkililer, “bu kadar büyük bir nehrin birliğimiz tarafından kapatılması tarihe not düşülecek bir olaydır. Çiftçilerimiz güvenli bir şekilde ürünlerinin ekim, biçim ve hasadını yapabileceklerdir. 400 bin dekarlık bir alan birliğimiz tarafından tuzlu suya karşı emniyet alına alınmıştır.” Şeklinde konuşarak tüm çiftçilere hayırlı uğurlu olması temennisinde bundular. (Haber: Alpay ERCAN)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  hamzadere meriç set deniz suyu çiftçi

Tümü