-- Reklam Alanı 9 --

https://www.facebook.com/ipsalahaber

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar yaptığı açıklamada; Edirne’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye üreticinin yaşadığı sorunları anlattıklarını ve ÇKS’de yaşanan sorunlara çözüm üretilmesini istediklerini söyledi.

10:42:47 | 2022-11-18
-- Adversting 5 --

“Bakanımıza, ÇKS’yle ilgili sorunlarımızı ilettik”

Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısına katılmak üzere hafta sonu Edirne’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye yaşanan sorunları aktardıklarını belirten Balcılar, “Bakanımıza, ÇKS’yle ilgili sorunlarımızı ilettik. Örnek vermek gerekirsek, bir üretici 1000 dönüm çeltik ekimi yapıyor ama bunun 650-700 dönümüne ÇKS alabiliyor. Diğer yerler vârisli ve hissedarlı olduğu için temiz tapulu yerler ÇKS’ye işleniyor. Böyle vârisli yerlerin ÇKS’ye işlenme şansı yok. Bizler işleyemediğimiz zaman Ziraat Bankası’ndan devlet destekli indirimli krediden, devletin verdiği mazot ve gübre desteğinden yararlanamıyoruz. Buna bir çözüm üretilmesini istedik. Bakanımız, bu konuda bir çalışma içerisinde olduklarını ve bunları bir çözüme kavuşturacaklarını bizlerle paylaştılar. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren üreticilerin telefonuna bir mesaj geleceğini ve uygulamayı indirerek, tüm sorunları kendiniz telefondan halledeceksiniz dedi. Ziraat Mühendisleri gönderildiğinde, kırtasiye işinden başını kaldırıp, araziye çıkamıyordu ama bunları onların sırtından aldıklarını ve mühendisleri tarlada göreceklerini söylediler.” dedi.

“Tarım Kredi, fabrika kurmayı planlıyor”

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından İpsala bölgesinde, geniş kapsamlı bir fabrika kurmayı planladığını ifade eden Sedat Balcılar sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin %25 pirincini İpsala bölgesi üretiyor. Hammaddenin en bol olduğu yerlerden bir tanesi burasıdır. Türkiye çapında, Tarım Kredi tarafından 3000 tane mağaza açıyor. Bunlarında pirince ihtiyacı var. İhtiyaçlarını bölgeden karşılamaları için fabrika kurmayı planlıyorlar. Bu konuda, bakanımızdan destek istedik. Kendisi de, işin takipçisi olduğunu bizlerle paylaştı. Bu yıl açıklanan çeltik fiyatları ve bereketin iyi olması nedeniyle, üreticinin yüzünün güldüğünü, herkesin halinden memnun olduğunu bakanımıza ilettik.”

“İpsala Belediyesi’nin arazilerinin ihalesi yapılacak”

Balcılar sözlerini şöyle tamamladı: “29 Kasım’da İpsala Belediyesi’nin arazilerinin ihalesi yapılacak. Herkes büyük bir merakla yerlerin ne kadara çıkacağını bekliyor. 3300 TL muhammen bedel açıklandı. Herkes endişeli şekilde bekliyor.”
ETİKET :  

Tümü