-- Reklam Alanı 9 --

İl ve İlçe Ziraat Odaları fiyat değerlendirmesi için toplandı

Edirne merkez ve ilçe ziraat odaları başkanları geçtiğimiz günlerde açıklanan ayçiçeği ve çeltik alım fiyatlarını değerlendirdi. Ayçiçeği fiyatını yetersiz, çeltik fiyatını ise makul bulan üreticiler, artan girdi maliyetleri karşısında prim desteklerinin arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

10:24:09 | 2022-09-16
-- Adversting 5 --

Edirne Ziraat Odası ve  İlçe Ziraat Odaları başkanları ayçiçek ve çektik alım fiyatlarını değerlendirmek üzere ziraat odası binasında basın toplantısı düzenledi.  12 lira olarak açıklanan Ayçiçek fiyatının revize edilmesi gerektiğinin altını çizen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “TMO Genel Müdürü Edirne'ye geldi açıklamalarda bulundu.’Üretimden kaçmayın, ne gerekiyorsa yapın, 1 karış dahi toprak bırakmayın, ekin', ardından tarım bakanımız aynı açıklamaları yaptı, biz de üreticiler olarak geçen yıl 1 milyon 70 bin dekar ayçiçeği ekerken bu yıl 1 milyon 200 bin dekar ekiliş çıkardık. Biz biliyorsunuz aynı zamanda Rusya - Ukrayna savaşının da olmasıyla bu beklenti biraz daha arttı. Bu yıl ki maliyet hesabını yaptığımızda, aşağı yukarı 10 - 11 lira bandında maliyet çıkardık. Fakat şu an açıklanan Trakya Birliğin 12 lira fiyatı var, Tarım Kredi'nin 11.50 lira fiyatı var, tarım bakanı da dün açıklama yaptı 12.00 liranın altına düşmemesi gerektiğini söyledi. Biz de oda başkanları olarak toplandık ve bu maliyetler karşısında kar payının çok düşük kaldığını, neredeyse maliyet fiyatına bir fiyat açıklandığını gördük. Bu fiyatların tekrar bakanlığımızdan, Trakya Birlik'ten, Tarım Kredi'den revize edilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Desteklemelerin arttırılması gerektiğini vurgulayan Arabacı, “Biliyorsunuz geçtiğimiz yıllarda ayçiçeği 1 lirayken de destekleme 50 kuruştu, şu anda 12 bandına geldi yine 50 kuruş. Bu fiyatlar haricinde yine bakanlığımızdan en az 3 lira destekleme olması gerektiğini düşünüyoruz, üretimin devam edebilmesi için.” ifadelerini kullandı.

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk ise Trakya Birliğin fiyat açıklamada geç kaldığını belirterek üreticinin küstürülmemesi gerektiğini vurguladı. Öztürk, “Trakya Birlik fiyatı çok geç açıkladı. Borsa'ya 10 liraya 11 liraya çiçek verdiler erken hasat eden üreticiler. Trakya Birlik burada son 3 yıldır hata yapmaktadır. Bunu gözden geçirip Ağustos'un 15'inde en erken fiyatı açıklamalıdır. Şu andaki piyasada satılan yağın fiyatı, ayçiçeğinin 16 lira olduğu zamandır. Biz bunu 12 liraya sattığımızda bu marketler fiyatı geri çekecek mi? Hiç sanmıyorum. Bunun da gözden geçirilmesi lazım. Biz ucuza satıyorsak vatandaş da ucuza yesin. 3-4 ay önceyi çok çabuk unutuyoruz, o zamanlar krizden dolayı Türkiye yağ bulamama sıkıntısı yaşadı. Şimdi kapı açıldı ayçiçeği bol ekildi, verim de iyi hemen bizi unuttular. Bu çiftçiyi unutmayın, 3 ay önceki kuyrukları düşünün. Bizi bu çiftçilikten kaçırırsanız bir daha 10 sene sonra geri gelir.

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, ayçiçek ve diğer ürünlerde her sene değişen fiyatlar karşısında üreticinin ne yapacağını şaşırdığını ifade etti. Kılıç, “Biz ziraat odaları olarak her yıl buğday taban fiyatı verilecek cebelleş bakalım. Bir sürü spekülasyonlar. Ayçiçeği taban fiyatı verilecek. Her yıl çiftçilere öcü gözüyle, nankörlükle itham altında kalıyoruz. Bu gibi şeylere maruz kalmamak için ne buğdayımıza, ne gübremize, ne mazotumuza zam gelsin. Biz bunun çabası içerisindeyiz. Biz bu sene 1 kilo buğdayla 1 mazot alıyorsak, 1 kilo da gübre alıyorsak, her sene bunu yapalım. Her sene devletimizle, her yıl kavga etmeyelim. Tek beklentimiz bu. Bizim ne ekeceğimizin, ne biçeceğimizin, kaça satacağımızın belli olması lazım. Bu sene ayçiçeği para yapmadı. Buğdayın cirosuyla, ayçiçeğin cirosunu kıyasladığında, 1 metrede tam yarı yarıya. Ben önümüzdeki sene ayçiçeği ekmem. Bizi gören çiftçilerimiz de ekmeyecek ve bu sefer buğdaya kaçış olacak. Biz ne yapacağımızı şaşırdık. Biz dengeli bir ekiliş olsun, ülkemiz ne buğdayın, ne ayçiçeğin ne de çeltiğin sıkıntısını çeksin istiyoruz.” dedi.

Açıklanan çeltik alım fiyatı ile ilgili de konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Arabacı, “Çıkardığımız maliyetlerde 1 dekar çeltiğin 700 kiloyu ortalama alırsak, 10 bin 30 kuruş civarında bir maliyet hesabı çıkarttık. Bu maliyet hesabı üzerinden değerlendirdiğimizde kötü bir fiyat diyemeyiz. Geçtiğimiz 15 yıldan bugüne çeltikteki prim desteği 10 kuruştu, halen 10 kuruş olarak devam ediyor. Bugüne kadar verilen 10 kuruşluk prim desteği neredeyse faturayı karşılamıyor. Üreticilerimizi geçen 15 yıl içerisinde alması gereken desteği bakanlığımızdan talep ediyoruz. İnşallah bu yıl tekrar revize olur.” şeklinde konuştu.
ETİKET :  

Tümü