-- Reklam Alanı 9 --

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Buğday Üreticilerine Önemli Hatırlatma

İpsala İlçe Tarım ve Orman Müdürü Olcay Karbuz, önümüzdeki süreçte başlanacak olan buğday ekim işlemleri ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

10:41:58 | 2020-10-09
-- Adversting 5 --

“Erken ve sık ekimler, hastalık ve zararlılara zemin hazırlıyor”

Yaşanmakta olan küresel iklim değişiklikleri ve önceki yılların üretim tecrübelerine dikkat çeken Karbuz, erken ve sık ekimlerin hastalık ve zararlılara zemin hazırladığını, üreticilerimizin serin iklim tahıllarını kendi yaşam döngülerine uygun şekilde doğru zamanda ve doğru oranda ekmeleri gerektiğini vurguladı.

“Buğday ekiminin, toprak sıcaklığının 10 derece altında olduğu zamanlarda yapılması gerekiyor”

Buğdayın insan beslenmesinde kullanılan en yaygın ve en önemli soğuk iklim tahılı olduğuna değinen Karbuz, kışlık ve uzun gün bitkisi olan buğday ekiminin, toprak sıcaklıklarının 10 derecenin altında olduğu zamanlarda ekilmesi gerektiğini, hastalık ve zararlılarla daha başarılı bir mücadelenin gerçekleştirilebilmesi için bu sıcaklıkların üzerinde ekim yapılmaması gerektiğini belirtti.

Trakya’nın orta kesimi ve Ergene havzası genelinde buğday ekimlerinin 20 Ekim öncesinde gerçekleştirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Karbuz, ekim işlemlerinin ilçemiz için en ideal olarak 20 Ekim – 15 Kasım arasında toprak sıcaklığının arzu edilen seviyelerde olması durumunda gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Zamanında gerçekleştirilen ekimlerin, buğday üretiminde sıcağa ve kuraklığa dayanıklılığı artırdığına dikkat çeken Karbuz, erken ekim işlemlerinin kök ve virüs hastalıklarına, zebrus ve buğday sineği gibi zararlıların daha fazla görülmesine sebebiyet verdiğine dikkat çekti.

Önümüzdeki süreçte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilçemizdeki tüm köylerde üreticilere yönelik akşam eğitimlerinin başlatılacağını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü Olcay Karbuz, üreticilerin bu konuda yerinde ve zamanında bilgilendirilerek gerekli tedbirlerin alınacağına da dikkat çekti.

(Haber Merkezi)
ETİKET :  

Tümü