-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

İPSALA BİR YAZAR DAHA KAZANDI… Şenerler, ilk kitabı “Zaman Geçtikçe” yi çıkardı

Aslen Edirneli olan İpsala damadı ve ilçe de fotoğrafçılık konusunda isim yapan Ersin Şenerler’in Trakya bölgesini ve İpsala’yı anlatan ilk eseri “Zaman Geçtikçe” piyasaya çıktı.

16:01:26 | 2018-12-05
-- Adversting 5 --

İçinde yazma tutkusunun çocukluktan bu yana hep var olduğunu ifade eden Şenerler,

 “ çocukluğumdan bu yana şiir yazardım fakat önceleri yazdığım şiirler beni tatmin etmezdi. Sonraları şiir konusunda köreldim. Şimdi en büyük tutkularımdan biri olan ve yine çocukluğumdan bugüne taşınan fotoğraf çekimlerimin altına bazı karalamalarım oluyor. Fakat Hikâye, öykü ve roman yazmak bambaşka bir şey… Yaşanmışlıkları, birikimleri ve araştırmacılığı gerektiriyor. Gerçek duyguyu kurgu ile buluşturmak ve insanlara bunu aktarmak, onları serüvenin bir parçası yapmak, zor gibi görünen zaman alan ama yazma tutkusunun durdurulamadı bir duygu…” diye ifade etti.

 

1975 Edirne Sanat Enstitüsü Mezunu olan Şenerler,  lise yıllarında yerel gazetelerde şiir yazdığını ve bir dönem Keşan’da Hürriyet Gazetesinin yerel muhabirliğini yaptığını belirterek, bugün ki tabirle günlük tarzında kendi kendine mektuplar yazdığını ve öykü çalışmalarının olduğunu ifade ettiği konuşmasında “ geçmişte göçmenlerimizle ilgili gerçek bir hayat hikâyesini yazıyordum. 1998 yılı yaşanmış ve tanık olduğumuz bir olayı anlatıyordu. Yazdıklarımı okuyan tanıdık bir yapımcı dostumuz ‘ gel bunu dizi film yapalım’ diye teklifte bulundu. O dönem bu tarz bir çalışmamız olmuştu fakat özel nedenlerden dolayı hayata geçiremedik. Hikâyede yarım kaldı. Daha sonra bu hikâyeyi öyküye çevirdim. 2007 yıllarında Bellek Yayın Evi’nin düzenlemiş olduğu yarışmada üçüncülük ödülüne layık görüldü.”

 

Çok yakın zamanda öykü ve şiirden oluşan yeni bir kitap daha çıkarmaya hazırlandığının haberini veren Şenerler,  konuşmasına şöyle devam etti:

“Şimdi, o dönemin göçmen sorunları ile bugünün göçmenlerini anlatan yeni bir çalışma içerisindeyim. Sonuçta bizde göçmen çocuğuyuz bizim de atalarımız göçmüş bugünlere gelmiş. Bu konuyu bu nedenle ciddiye alıyorum ve zaman alacağını düşündüğüm bir yazı çalışması içerisindeyim. Bunun dışında hali hazırda çıkacak öykü ve şiirlerden oluşan ‘Yine Bir Gün Eylül’de’ isimli kitabımı çıkarmaya hazırlanıyorum.  Yine bölgemizi anlatan zevkli bir kitap olacak.”

 

“Zaman Geçtikçe” ye gelecek olursak, bu bir deneme kitabıdır. Çevrenin desteği ve teşviki ile birazda kendimi denemek amaçlı ortaya çıktı. İpsala’nın bir köyünde doktor adayı olan bir tıp öğrencisinin çocukluğundan buyana komşusuna duyduğu platonik aşkı ve sonrasında platonik aşkının verdiği yaşam savaşında kesişen yollarını anlatan sürükleyici bir öykü. Kitabı okuyan kendinden bir parça ve tanıdık duygular bulacak. Birazda kafası karışabilir. Çünkü kahramanlarımız kurgu fakat yer ve mekân isimleri gerçek. Severek, merakla ve yorulmadan bir solukta okuyacaklarını düşünüyorum.

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  İpsala haber

Tümü