-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

İPSALA H.E.M BU YIL BİN 158 KİŞEYE BELGE KAZANDIRDI

İpsala Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı, Yıl Sonu Merkez Sergi Açılışı ve Belge töreni düzenlendi.

14:35:46 | 2019-06-14
-- Adversting 5 --

64 meslek edindirme 31 sosyal ve kültürel,6 okuma yazma olmak üzere 101 kurstan 616’sı kadın 542’i erkek olmak üzere toplam bin 158 kişiye belge almakta hak kazandırdı

 

Geçen Çarşamba günü İpsala Belediye Düğün Salonunda gerçekleşen etkinliğe İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, İpsala ilçe Emniyet Müdürü Hüsnü Cengiz, İpsala Jandarma Komutanı Kamil Seçkin,

İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Mehmet Engin, ve Şube Müdürleri, Siyasi parti ilçe başkanları sivil toplum örgütü temsilcileri, kamı kurum ve kuruluşların daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Açılış kurdelesinin protokol üyeleri ile birlikte kesilmesinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marsının söylenmesi ile başlayan belge töreni ve sergi programı Giyim Teknolojileri öğretmeni Sevim Yurdakul’un günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

 

Yurdakul: “ileri daima ileri…”

Eğitim ve öğretim yılı içerisinde gerçekleştirmiş oldukları el emeklerini beğeniye sunmalarının heyecanı ve mutluluğu içerisinde olduğunu ifade eden Yurdakul, “İpsala Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Yerinde Duran Geriye Gidiyor Demektir, İleri daima ileri’ sözünden yola çıkarak her geçen yıl yaptıklarımızın üzerine ekliyor farklı kurslar açıyoruz. Bilim ve teknoloji kullanarak çağın gereklerine uyarak yolumuza devam ediyoruz. Kurslarımızı açarken kursiyerlerimizin talep ve ilgi alanlarına eğiliyoruz” dedi.

 

Daha sonra İpsala Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürü Çağdaş Çelik günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirerek yıl boyunca halk eğitimi merkesi olarak hazırlamış oldukları kurslar hakkında bilgiler verdi.

 

 

İnsan hayatı boyunca gerekli bütün bilgi, beceri ve alışkanlıkların, okul yıllarında ve yalnız okulda yapılan eğitim öğretim ile kazandırılmasının mümkün olmadığını kaydeden Çelik, bireye ve topluluklara, gerekli bilgi ve becerilerin iş içinde, ihtiyaç duyuldukça, sürekli olarak verilmesinin daha etkili ve verimli olacağını ifade ederek şunları söyledi:

“İnsan hayatı boyunca gerekli bütün bilgi, beceri ve alışkanlıkların okul yıllarında ve yalnız okulda yapılan eğitim öğretim ile kazandırılması mümkün değildir. Bireye ve topluluklara, gerekli bilgi ve becerilerin iş içinde, ihtiyaç duyuldukça, sürekli olarak verilmesi daha etkili ve verimli olacaktır.

Ulu Önderimizin: Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz” sözünden hareketle, Kurumumuz Beşikten Mezara kadar öğrenme işini planlı programlı bir şekilde hayata geçirmektedir.

Bunu yaparken, İnsanımızı pasif tüketicilikten, aktif üretici konumuna getirmek; bir iş yerinde çalışabilecek, kendi işini kurabilecek bilgi ve becerileri kazandırmayı hedeflemektedir. Bu sebeple Halk Eğitim Faaliyetlerine katılarak bir Meslek, Beceri ve Genel Kültürünü arttırmak amacıyla gelen siz sayın kursiyerlerimize de ayrıca teşekkür ederim.

Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında 64 Meslek Edindirme Kursu, 31 Sosyal ve Kültürel kurs, 6 okuma yazma kursu olmak üzere toplam 101 kurs gerçekleştirdik. Bu kurslara bin 77 kadın, 754 erkek toplam bin 831 kişi katılmış olup 616 kadın, 542 erkek toplamda bin 158 kişi belge almaya hak kazanmıştır.

Ayrıca bu eğitim öğretim yılında İş-kur ile işbirliğinde açmış olduğumuz Paşaköy ve Yeni karpuzlu Beldelerimizdeki Kadın Üst Giysileri Dikimi kurslarıyla da yevmiyeleri ve sigortaları İş-kur tarafından karşılanmak üzere 24 kursiyerimiz mesleki eğitim almış oldu.

2018-2019 döneminde İŞKUR KOSGEB işbirliğinde 6 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gerçekleştirdik. Çoğunluğu kadın ve genç olmak 150 kursiyerimiz belge almaya hak kazandılar. Kursiyerlerimiz aldıkları bu belge sayesinde Kosgeb Desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Halk Eğitimi Merkezi olarak bölgemizde kurulan Petek Tekstil ile gerçekleştirilen işbirliği ile de kurumumuzda sanayi tipi tekstil makinelerine dair eğitim alan 12 vatandaşımız da Petek Tekstil'de istihdam edilmiş oldu.

Yine bu dönemde gerçekleştirdiğimiz 200 bin TL'lik hibe bütçesine sahip TANAP destekli “Kadınlarımız Üretiyor!” projemiz vasıtasıyla Merkez binamızın restorasyonu yanı sıra Esetçe Beldemiz ve Turpçular Köyümüzde Tam Donanımlı, modern sanayi tipi makinelerden oluşturulmuş 2 adet atölye kurulumunu gerçekleştirdik. Kapanmış, hâlihazırda kullanılmayan köy okullarımızı yeniden kullanıma kazandırmayı amaçladığımız bu projeyle, Kursiyerlerimiz daha işlevsel, daha pratik sanayi tipi makinelerle nezih ortamlarda eğitim görerek artık üretimde söz sahibi olabilecekler.

Buradan Halk Eğitimi Faaliyetlerine verdiği önem ve destekten dolayı Kaymakamımız Sayın Enis Aslantatar başta olmak üzere, Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Naci Ünsal'a İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Salih Mehmet Engin'e teşekkürlerimi sunarım.

Değerli misafirler son olarak biz inanıyoruz ki; devletin bu değerli kurumları insanlara, insanlığa hizmet etmek için vardır. İnsanlığa hizmet etmek ise bir ideal, bir hedef işidir. Hedefi olmayan hiçbir gemiye rüzgâr yardım edemez.”

Konuşmaların sonrasında belge törenine geçildi. Belgelerin verilmesinin ardından sergi açılışı ile program sona erdi. (Haber: Cemile LİMAN)

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  ipsala h.e.m sergiler

Tümü