-- Reklam Alanı 9 --

İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda üretilen balıklar Bursa’ya gönderildi

Edirne İl Tarım Müdürlüğü’ne bağlı İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda üretilen 1 milyon 70 bin pullu sazan balığı yavrusu göl ve göletlere bırakılmak üzere Bursa’ya gönderildi.

11:33:59 | 2021-08-18
-- Adversting 5 --

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi' kapsamında 14 ilde baraj, göl ve göletlere dağıtımı için İpsala Su Ürunleri Üretim İstasyonu’nda 5 milyon pullu sazan balığı üretimi gerçekleştirildi.

İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda üretilen yavru balıkların 1 milyon 70 bin adedi Bursa’ya gönderildi.

İpsala’da yetiştirilen balıklarla il ve bölge genelindeki göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları gerçekleştirilecek

İpsala İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada;

“İpsala ilçemizde yer alan Edirne Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen balıklar, Eylül ayı içerisinde Edirne genelinde ve çevre illerde bulunan muhtelif göl ve göletlere bırakılacaktır. Bu kapsamda, Edirne ilimizde ve bölge genelinde balıkçılık faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve balık üretimlerinin artırılması hedeflenerek, balıklandırma çalışmalarının 3 Eylül 2021 Cuma günü bölge genelindeki muhtelif göl ve göletlerde gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Bölge genelinde şimdiye kadarki süreçte balıklandırma faaliyetlerinin yöre halkı tarafından daima ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür. Buna binaen 2021 üretim sezonu içerisinde, İpsala’da yer alan Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilmiş olan 5 milyon adet 4-6 cm boy aralığında yavru pullu sazan balıklarının Edirne ilindeki ve bölge genelindeki su kaynaklarına bırakılması hedeflenmiştir.

Balık stoklarının artırılmasına binaen su ürünleri tüketiminin yükseliş göstermesi gerektiği göz önünde bulundurularak ve ayrıca tüketime bağlı istihdam oluşturulması hedeflenerek, iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan, sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan balığı üretimi gerçekleştirilmektedir. Böylece yapılan üretim çalışmaları sonucunda Edirne ilimizdeki ve bölge genelindeki göl ve göletlerin balık populasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifadesinin artırılması hedeflenmektedir.

Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca yürütülen balıklandırma programı kapsamında Müdürlüğümüzce her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmalarının devam ettirileceği ön görülmektedir.

 Bu yıl ilimiz ve çevre iller genelinde 5 milyon yavru balıkla rekor düzeyde balıklandırma çalışması yapılmış olacağından, 3 Eylül 2021 Cuma günü bölgemiz genelindeki muhtelif göl ve göletlerde gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaların bir iş gününde yetiştirilememesi durumunda, çalışmaların teknik ekiplerce haftasonu da sürdürülebileceği planlanmıştır.

 İpsala ilçemizde yer alan su ürünleri üretim tesisimizdeki kapsamlı balık üretimi çalışmalarına binaen Edirne ve çevre iller genelinde gerçekleştirilecek olan balıklandırma faaliyetlerimizin, balıkçılıkla ilgilenen tüm bölge üreticilerimiz için hayırlı olmasını dileriz.” İfadelerine yer verildi.

(Abdullah Çalışkan)
ETİKET :  

Tümü