-- Reklam Alanı 9 --

Kapucu Mahallesi’nde babadan oğula küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

İsmail Bircan’ın gençlik yıllarında Kapucu Mahallesinde kurduğu en eski küçükbaş hayvan işletmesi 50 yıldır hizmet veriyor.

14:01:51 | 2021-09-17
-- Adversting 5 --

İlçemizde babadan oğula geçen halen aktif olan böyle bir yer yok. Bircan çiftliği yıllardır halkımızın süt, adak ve kurbanlık hayvanlarını yetiştiriyor. Halen işin başında olan sağlık sektöründen (ambulans şöforü) Refik Bircan çiftliği günün şartlarına hazırlayarak babadan öğrendiği işi yapmaya devam ediyor.

Çiftlik işletmecisi Bircan “Ben doğdum büyüdüm koyun yetiştiriciliğimiz devam ediyor. Ancak son yıllarda öncelikli sorunumuz çoban sıkıntısı bunun yanında hırsızlık olayları bizi korkutuyor. Birçok kişinin bu işi yapmamalarının sebeplerinin başında hırsızlık olayı geliyor. Geçmiş yıllarda bu sorunlar azdı zarar görmüyorduk. Ben daha bu işi ne kadar yaparım bilmiyorum ama bizim çiftliğin faaliyeti edecek. Elimizden geldiği kadar yapısını koruyoruz. Biz babamızdan böyle gördük böyle devam ediyoruz. Yıllar içinde buranın misafiri bitmiyordu. Pandemi başladı buranın misafiri bitti arkadaşlarımızı özler olduk, dilerim pandemi tez zaman da biter bizlerde arkadaşlarımıza, misafirlerimize kavuşuruz. “

Bu geleneği yaşatan Bircan ailesini tebrik ediyoruz.

(Tuğçe Kara)
ETİKET :  

Tümü