-- Reklam Alanı 9 --

Kasım’ın 20’si, sene 1922

İpsala'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı olan 20 Kasım İlçede çeşitli etkinliklerle kutlandı.

10:21:01 | 2022-11-21
-- Adversting 5 --

Trakya'daki tüm kentlerin bir biri ardına işgalden kurtuldukları ve Kasım ayının 20’sinde düşman işgalinden kurtulan İpsala’nın Kurtuluş Bayramı Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı.

Tören alanına geçilmesinin ardından, İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, Garnizon Komutanı Yb. Ahmet Ferit Gürbüz ile İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Milis Kuvvetleri komutanı tarafından temsili olarak sevr haritasının yırtılmasından hürriyet kızından teslim alınan bayrak İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili’ye teslim edildi.

Bayrağı öperek teslim alan ilçe Kaymakamı Ömer Sevgili coşkuyla alkışlandı. Ardından Sevgili ve Protokol hep birlikte özgürlüğün sembolü olan güvercinleri gökyüzüne bıraktılar.

Ünsal’ın konuşması

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal yaptı.

Ünsal konuşmasında, ”İpsala’mız tarihin her safhasında adından çokça söz ettirmiş, krallıklara başkentlik yapmış, uygarlıklara ev sahipliği yapmış, tarımın ve yaşamın kaynağı olmuş ve insanlığa yön veren yapısıyla tarihte önemli bir yer tutmayı başarmıştır.

Tarihimizde üzerimize karanlık bulutların çöktüğü zamanlarda olmuştur. 1. Dünya savaşı sonrası saray tarafından imzalanan sevr anlaşması emperyalist devletlerin ülkemizi parça parça bölmesine sebep olmuştur. Saraydaki padişahı çok rahatsız etmeyen bu durum vatanseverleri fazlasıyla üzmekteydi. İşte tam da bu sırada mavi gözlü dev Mustafa kemal ATATÜRK bu böyle gitmez diyerek vatansever silah arkadaşlarıyla birlikte başlattığı kurtuluş savaşı 1922 de başarıyla sonuçlanarak ülkemizin üzerinde ki karabulutların dağılmasına güneşin parlayan yüzüyle ülkemizi tekrar aydınlatmasını sağlamışlardır. Hiç şüphe yoktur ki her karanlığı yırtarak doğan bir güneş mutlaka vardır.

Değerli Hemşerilerim;

İpsala güler yüzlü samimi insanları ile bölgemizin incisi bizim ise göz bebeğimizdir.

Allah bizi sizlerin karşısında mahcup etmesin dilekleriyle çıktığımız İpsala’mıza hizmet etme yolunda 3 buçuk yıldır siz değerli hemşerilerime hizmet etmek için canı gönülden mücadele ediyoruz. Biliyoruz ki halka hizmet hakka hizmettir.

Sizlere karşı hep samimi oldum parti ayrımı yapmaksızın siz değerli hemşerilerime nasıl yardımcı olurumun şartlarını zorladım.

Halktan uzak ve kopuk projeler yerine halkımızın ihtiyaçlarını hep öncelikli tuttum.

Sonuç olarak ta İpsala Belediyesi’ni İpsalalıların Belediyesi yapmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Ekibime her zaman şunu söyledim belediyenin kapısından giren tüm hemşerilerimin işleri ivedilikle çözülecek, insanlarımız bana dilek veya isteğe değil kahve içmeye gelecekler. Bizler onların hizmetkârıyız.

Çok kıymetli İpsalalılar; benim kapım da telefonumda sizlere hep açık olacak sizlere hizmet etmenin verdiği gurur ve mutluluk benim göğsümde taşıyacağım en büyük şeref madalyası olarak kalacak.

Son olarak güzel ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100 yılını tekrar kutluyorum.

Bizlere bu toprakları kanlarıyla sulayarak vatan yapan başta büyük önder ebedi başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum.

İpsala’mıza hizmet eden tüm Başkanlarımızı ve meclis üyelerimizi, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor, hayatta olanlarına İpsalalı olarak teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

20 Kasım İpsala’nın Düşman İşgalinden kurtuluş programı şiirlerin okunması, yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, Öğrencilerin gösterileri, Edirne Belediyesi bandosunun gösterisi ve kortej geçişi ile sona erdi.

Törene Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kutlama telgrafı gönderdi.

Programa AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile çok sayıda misafir katılım sağladı.

 

 

 
ETİKET :  

Tümü