-- Reklam Alanı 9 --

Kaya: “Karasaz Kooperatifi’ne kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır”

Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Alaettin Kaya, Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi ile ilgili olarak yerel basında yer alan haberler nedeniyle açıklamada bulunarak, “Bazı çevreler tarafından kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır. Bu kişilerin Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifini yıpratmak ve sulamanın el değiştirmesini sağlamaktır. Biz oyunlara gelmeyeceğiz. Bizim işlerimize karışmaya kimsenin hakkı yoktur.” dedi.

15:37:17 | 2020-03-24
-- Adversting 5 --

“Bu görevi en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın”

Son zamanlarda Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatif’ini karalayan söylemler nedeni ile kooperatif olarak açıklama yapma ihtiyacı doğduğuna değinerek sözlerine başlayan Kaya, “Altınyazı Sulaması bölgemizin en eski sulamasıdır. Altınyazı Karasaz Sula Kooperatifi de bu bölgenin ilk sulama kooperatiflerinden birisidir. Kooperatifimiz, 1997 yılında kurulmuş olup 23 yıldır üyelerine ve bölge çiftçisine hizmet etmektedir. Hizmete başladığı yıldan bu yana sulamadan faydalanan kooperatifimizin hizmetlerini bilen birisiyim. Şimdi de yönetimdeki arkadaşlarımız ile birlikte bu kooperatifi daha güçlü hale getirmek ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için göreve geldik. Bu görevi en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

“Bu kooperatif büyük fedekarlıklarla sulamayı ayakta tutarak, bu günlere getirmiştir”

Alaettin Kaya, Altınyazı Karasaz Sulaması barajının 1969 yılında faaliyetine başladığını, sulamanın karasaz bölümünün inşaatının ise 1983-84 yıllarında hizmete açıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: “Altınyazı Karasaz Sulaması eski bir sulamadır. Ancak bu kooperatif büyük fedekarlıklarla sulamayı ayakta tutarak, bu günlere getirmiştir. Tesislerin yıpranması ve zamana bağlı arızaları bahane etmeden en iyi şekilde hizmet vermiştir. Sulamanın inşaatında ovanın dörtte birine (%25) çeltik ekilmesi planlanmış kanallar ona göre inşa edilmiş olmasına rağmen kooperatifimizin aldığı tedbirler ve yaptığı yatırımlar ile çeltik ekilişi %100 oranına kadar çıkmıştır. Sulama, yılarca üyelerine ve çiftçilerine artı değer kazandırmıştır.”

“Ekim alanlarını sınırlamamız normaldir”

Kaya, açıklamasının devamında, “Altınyazı Barajı’nın boş olduğu ifade edilerek kooperatifimiz başarısızlıkla suçlanmaktadır. Halbuki Altınyazı Barajı, Hamzadere, Sultanköy ve Yenikarpuzlu barajları gibi Meriç Nehri’nden doldurmaya elverişli değildir. Altınyazı Barajı, suyunun dörtte üçü yağmurla dolmaktadır. Meriç Nehri’nden doldurulması gereken bölümü çok az ve çok maliyetlidir. Yaz aylarında sulamada kullanılan suyun büyük bölümü de Meriç Nehri’nden karşılanmaktadır. Bizler sulayıcılar olarak her yıl olduğu gibi su ihtiyacımızı yine Meriç Nehri’nden karşılayacağız. Kooperatifimiz sulama sahası içinde yaptığı yatırımlar ile drenajlara dökülen boşaltma sularını tekrar kullanarak Altınyazı Barajı’na aktarılmayan suyu telafi etmektedir. Bu yöntem çok daha az kayıplı ve ekonomiktir. Barajının boş olmasın sebebi aşırı kuraklığın sonucudur. Ancak her şeye rağmen 2020 yılı ve gelecek yıllar için kooperatifimizce gerekli tedbirler alınacaktır. Bizim baraja aktaramadığımız 5-6 milyon metreküp suyun hesabı yapılmaktadır. Bu su ile çok olsa 4 bin dekar yer sulanır. Halbuki çok başarılı gibi gösterilen Hamzadere Sulama Birliği 2020 yılında Sultanköy Sulaması’nda baraj altındaki İbriktepe arazileri ile İpsala Merkez ve Turpçular Köyü sınırlarındaki en az 5 bin dekar araziye su veremeyeceğini ilan etmiştir. Demek ki kurak dönemlerde böyle tedbirler alınmaktadır. Bizim de sulamada ekim alanlarını sınırlamamız normaldir.” şeklinde konuştu.

“Biz, oyunlara gelmeyeceğiz”

Alaettin Kaya, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bazı çevreler tarafından kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır. Bu kişilerin Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifini yıpratmak ve sulamanın el değiştirmesini sağlamaktır. Onların amacı Altınyazı Karasaz çiftçisine daha iyi hizmet etmek değil, Altınyazı Karasaz Sulamasının imkanları ile başka sulamanın sulama suyunu garanti altına almaktır. Biz, oyunlara gelmeyeceğiz. Altınyazı Karasaz Sulamasının üyeleri, kooperatifine ve sulamasına sonuna kadar sahip çıkmaktadır ve çıkacaktır. Bizim işlerimize karışmaya kimsenin hakkı yoktur. Buna izin vermeyeceğiz.”

(Fevzi Can Direk)
ETİKET :  karasaz alaettin kaya altınyazı altınyazı karasaz sulama kaya

Tümü