-- Reklam Alanı 9 --

Kolcu, 2020-2021 Yılında Yapılacak Faaliyetler Hakkında Bilgilendirdi

İpsala Halk Eğitim Müdürü Recep Kolcu pandemi sürecinde yapılan kurs faaliyetlerini ve açılacak olan kurslar hakkında açıklamalarda bulundu.

10:41:14 | 2020-10-09
-- Adversting 5 --

Kolcu pandemi sürecinde yapılan kurs faaliyetlerini ve açılacak olan kurslar hakkında şunları söyledi.

 “Biz İpsala Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü olarak tüm dünyada etkisini gösteren salgın döneminde Mart ayından itibaren kurslarımıza tüm Halk Eğitim Merkezleri olarak ara verdik. Bu dönemde daha çok Bakanlığımızın, Valiliğimizin talimatları ile Kaymakamlığımızın temin ettiği kumaşlar ile maske üretimine ağırlık verdik. İpsala’mızın ihtiyacı olan o dönemde piyasada satışı olmayan maske üretimini gerçekleştirdik. 28.300 maskeyi kısa bir süre içinde ürettik. Daha sonra satışlar serbest bırakılınca maske üretimi de durduruldu. Yine Bakanlığımızın kursların açılmasına müsaade etmesiyle birlikte ilk etapta İŞKUR desteğinden kursiyerlerin yevmiyelerini de aldığı Deri Tablo Yapımı kursunu açtık, bu kursumuzu tamamlayıp kursiyerlerimizin belgelerini verdik ortaya güzel eserler çıkardılar. İki adet esnafımızın ihtiyacı olan Hijyen Kursunu açıp tamamlayan kursiyerlerin belgelerini verdik. Bir adet Giyim Kursu yine geçtiğimiz hafta bir adet Yüzey Süsleme Kursu açarak faaliyetlerimizi başlattık. Usta öğreticilerimizin başvurularını tamamlaması ile birlikte önümüzdeki süreçte çok yakında kurs faaliyetlerine maske, mesafe ve temizlik kurallarına uygun bir şekilde açacağız. Yetişkinlere, çocuklara, halkımıza faydalı olmaya çalışacağız. Bu yıl için özellikle dikkat çeken nokta şudur;

İpsala Kaymakamımızın rehberliğinde İpsala’da İstihdamı Arttırma Projesi kapsamında tekstil sektöründe istihdama yönelik talebe göre 3 ya da 4 adet kurs açmayı düşünüyoruz. Buraya yaklaşık 130 kişilik ilk etapta kontenjan belirledik. Bu kursların tamamı İŞKUR desteği ile olacak olup bir kısmı İŞ Başı Eğitim bir kısmı da istihdam garantili olarak adlandırılan kurslar olacaktır. Buna katılan vatandaşlarımız hem eğitimlerini alacaklar hem de kurs tamamlandığında başarılı olanlar İpsala’mızda faaliyet gösteren tekstil fabrikalarında işe girerek istihdama katılacaklar. Bu güzel projenin şuan duyuru ve planlama aşamasındayız bugüne kadar bize gelen bilgilerde İpsala merkezde 50 kişi bu kurslara başvurduğu yine beldeler ve köylerle birlikte önümüzdeki hafta ayın 16’sına kadar devam edecek başvuruların 100’ü geçmesinin 130 kişinin başvurmasını ümit ediyoruz. Yine İpsala Kaymakamımızın rehberliğinde ve yönlendirmesiyle İpsala’yı tanıtmak üzere tasarladığımız İpsala Çeltik Kızı diğer bir adı ile Trakya Çeltik Kızı adlı ürünü tasarım çalışmalarını tamamladık. Kaymakam beye sunduk ve ürünleri beğendiğini söyledi.  Bu ürünün seri üretime geçmesi için çalışmalara başladık. Önümüzdeki hafta itibariyle aksilik yaşanmazsa usta öğreticilerimiz bunun seri üretimine geçerek hem üretecekler, hem İpsala’yı tanıtacaklar hem de üreten vatandaşlar, üreten kadınlarımız bilhassa bu işten para kazanacaklar; emeklerinin karşılığını bu şekilde alacaklar.

Projemizin adı zaten ‘Emeğimiz kazanıyor’. Yine bunun yanında yaptığımız giyim kurslarındaki ürünler, takı kurslarındaki ürünler, deri anahtarlık, cüzdan, kemerler vatandaşların talep ettiği şekilde esnafla görüşülerek üretime başlanıyor.

Bu hafta içerisinde biz esnaf ziyaretlerimizi yaptık. İpsala’mızda hediyelik ürün satışı yapan dükkânlara giderek neler talep ettiklerini kendilerinden öğrendik. Bu alanda üretim çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek.

Usta öğretici başvurularımız tamamlandı. Yeni kurs başvuruları ile 2020-2021 Eğitim Öğretim yılına tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine damga vurmak istiyoruz. Edirne ilinde geçtiğimiz yıldan covid-19 salgın dönemine kadar en yüksek kurs artışı sağlayan kurs merkezi İpsala Halk Eğitim Merkezi olmuştur. Bu yıl gevşemeden, rehavete kapılmadan hem vatandaşlarımızın istihdamı, kadınlarımızın ürettiği ürünlerin satışına ortam hazırlamak ve okul çağındaki çocukların gelişimlerine katkı sağlamak için her türlü kursun açılmasını sağlamaya gayret ediyoruz. Özellikle şunu da belirtmek istiyorum;

Salgın döneminde okul çağındaki çocuklarımız, bilhassa küçükler evlerde kaldı ve çok sıkıldılar. Bunu düşünerekten biz ilk kurslarımızı çocuklarımıza yönelik açmayı düşünüyoruz. Onlara bir takım sözlerimiz vardı. Salgın döneminde şahsen paylaşımda bulunup çocuklara “Topunuzu ben alacağım” demiştim. Sözümüzü yemeyip çocuklara voleybol kursu, resim kursu ve gitar kursu açarak onları faaliyetlere katmak istiyoruz.

İlk etapta planladığımız ve vatandaşlarımızın da talep ettiği kursları saymak gerekirse;

Tekstil sektörüne yönelik giyim kursları, kalorifer ateşçiliği, resim kursu, gitar kursu, voleybol kursu, yetişkin halk oyunları kursu, temassız ayak oyunları şeklinde.

Yine salgın döneminde bakanlığımızın ‘Hayat Boyu Öğrenme Modülü’nde yüklemiş olduğu bir takım kurslarımız var bunları da açmak istiyoruz. Bu kurslardan biri salgın döneminde hijyen eğitimi kursu. Salgın döneminde hijyen nasıl sağlanmalı bunun bilimsel açıdan eğitimlerinin verileceği bir kurs. 13 yaş üzeri her vatandaşımız bu kursa katılabilir. Kamu kuruluşlarında yer alan kurum personelleri ve hizmet sektöründe yer alan esnaflarımız da bu kursta yer alabilirler.

Yine bunun dışında salgın döneminde Veli Eğitim kurslarımız var. Bu kursları daha sonra açıp okullarda öğrenip gören çocuklarımızın velilerine yönelik yapacağız. Biz İpsala Halk Eğitim Merkezi olarak her türlü yeniliğe açığız kurumumuzda eskimiş bir takım alanları salgın döneminde elden geçirdik, yıpranmış sandalyeleri kaplattık, bazı duvar boyaları dökülmüş yerlerin boyalarını yeniledik, bekleme salonumuzu tekrardan düzenleyip daha modern medeni hale gelmesini bunun yanı sıra Müdürlüğümüzün önüne led pano ile kurs duyurularının yapılmasına kadar birçok alanda yenilikleri yaptık ve durmadan bu tür çalışmalara devam ediyoruz “dedi.

(Tuğçe Özden)
ETİKET :  

Tümü