-- Reklam Alanı 9 --

Konuk Yazar Mustafa Yılmaz Yazdı

Konuk Yazar Mustafa Yılmaz, Yeni Gazete’nin 39. Yaşını kutlayarak zor ve güç şartlarda yayın hayatına başlayan gazetenin hikayesini kaleme alarak, başarılı yayın yılları dileğinde bulundu.

10:25:41 | 2022-11-23
-- Adversting 5 --

Bugün Sorsalar!

Bugün 39 yıl önce zor ve güç şartlar altında, tek sayfa olarak yayın hayatına başlattığımız Yeni Gazete’nin yaş günü.

İnsan hayatını ters yüz eden öyle gelişmeler vardır ki şaşırırsın. Mesela birisi denize düşse birisi dalıp onu boğulmaktan kurtarsa. Kurtulan başlar kurtaranı aramaya; onu kahramanı olarak görmeye kurtaran ise başlar kendini denize iteni aramaya ve bağırmaya başlar hangi gözünü sevdiğim itti beni denize der. Ya da memur olarak atandığın İpsala’da yıllar sonra Ankara’ya tayinin çıkar ve memurluğu bırakır hiç bilmediğin ama sevdalısı olduğun yerel gazeteciliğe adım atarsın.

39 yaşına basan Yeni Gazetenin kuruluş hikâyesi denizde boğulma hikâyesidir. Çocukluktan gelen gazetecilik aşkının 25 Yaşlarında vücut bulmuş halidir.

O günkü gazetecilik ve matbaacılık sektörünün girdileri çok pahalı haber kaynakları kıt yetişmiş eleman sayısı azdı. Kasaplar halindeki matbaacılık dükkânımızdaki çekme katta 2 eleman yatardı. Biri sabaha karşı meyhanede gelirdi. Öteki arkadaşına  “kalk oğlum sabah ezanı okunuyor” diye onu namaza kaldırırdı. Bugün ise gazetecilikte değişik bir zaman dilimi yaşanıyor.

 Şöyle veya böyle Yeni Gazete’yi bugünlere getiren arkadaşlarımı kutlar, nice uzun yıllara diyerek başarı dileklerimi sunarım.

Bu arada 39 senedir yolu bir şekilde Yeni Gazete ile kesişmiş, aynı çorbaya kaşık salladığımız gelmiş geçmiş tüm emekçilere selam olsun. Aramızdan ayrılanlara Allah rahmet eylesin.

Gazetecilik mesleğinde beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan, en kötü zamanlarda bile yanımda dik duran değerli Kardeşim Abdullah Yılmaz’ı, unutursam haksızlık etmiş olurum.

Yeni Gazete’nin kurucusu olarak 70 yaşındaki Mustafa Yılmaz’a sorsalar yeniden dünyaya gelsen ne olmak isterdin diye GAZETECİ olmak isterdim cevabını verirdim. Bir şartla tekniğini öğrendikten sponsorlarını sağlandıktan sonra. Başarılı yayın yılları dilerim

Mustafa YILMAZ
ETİKET :  

Tümü