-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

KÖYLERDE OKULLAR KAPATILDI

Köy ihtiyar heyetlerinde imam var öğretmen yok !!!!

16:38:49 | 2019-01-30
-- Adversting 5 --

Devlet Su İşleri (DSİ) Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin,Taşımalı eğitimin yanlış uygulanması sonucu kapatılan köy okullarındaki öğrencilerin fırsat ve imkân eşitliğinden faydalanamadığını söyledi.

Atama bekleyen binlerce öğretmenin beklediğinin altını çizen Erkin, açıklamasında kapatılan köy okullarının tekrar açılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi;

“Taşımalı eğitimin yanlış uygulanması sonucu kapatılan köy okullarındaki öğrenciler fırsat ve imkân eşitliğinden faydalanamıyor.

İlk pilot uygulama da Edirne, Kırklareli illerinde başlatıldı, giderek yaygınlaştı. Halen 1 milyon 387 bin 677 öğrenci taşımalı sistemle eğitim alıyor. Özellikle köylerdeki birçok okul öğrenci azlığı gerekçe gösterilerek kapatıldı (Birçok köyde de cami cemaati yok denecek kadar az camileri de mi kapatalım!!.)

Bu karar alınırken 442 sayılı köy kanununda; köy ihtiyar heyetinde öğretmen ve imam doğal üyedir. Böylece köylülerin öğretmenden ve imamdan faydalanmaları amaçlanmıştır. Ne tekim Finlandiya’nın kalkınarak bugün dünyanın en gelişmiş ülkesi olmasının temelinde bu yatmaktadır.(Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının okunmasını tavsiye ederim) Atatürk te cumhuriyetin kuruluşunda bu modeli baz alarak köylerin kalkınması temel alınmıştır. (Köy Enstitülerinin kuruluşuyla köylerde öğretmenlerin; hem köylüyü hem de çocukları eğitmeleri amaçlanmıştı)

Köylerde okullar kapatılarak öğretmenlerin sağlayacağı faydalar yok edilmiştir. Atama bekleyen binlerce öğretmen beklemektedir. Bu okullar tekrar açılmalı kapatma kararı değiştirilerek 40 öğrenci yerine enaz 10 öğrenci baz alınarak ilkokullar tekrar açılmalıdır. Bu eğitimde fırsat eşitliğini yeniden sağlayacaktır. Taşımalı eğitim maalesef ilköğretimde çok zayıf bir jenerasyon yetiştirmektedir.(Pissa sonuçları bizim için çok kötü) Tabi ki son yıllarda eğitim sisteminin yazboz tahtasına dönmesi de bu kötü sonuçta önemli paydır. Eskiden olduğu gibi parasız yatılı okulların tekrar açılarak kırsal kesimin çocuklarının bu okullarda yatılı olarak okumaları hem çocuklarımızı hem de ailelerini mutlu edecektir. Çünkü köyler arası taşımalı ilköğretim çocukları ve aileleri taşımalı eğitimden hiç memnun değiller. Ayrıca köy bütçe ve harcamalarına imam imza atıyor öğretmen atamıyor buda yasal bir zorunluk aslında.

Edirne’nin köylerinde ilkokul öğrencilerinin başarısı düşmektedir. Edirne’nin tüm köylerinde ilkokul mevcuttur. Bu okulların çoğu tekrar açılabilir. Bunun için yeni seçilecek il genel meclisi üyelerine görev düşmektedir. Tabi ki değerli milletvekillerimizin de bu konu için TBMM yönetmelik değişikliği için teklif vermeleri yeterli olacaktır.”  (Haber Merkezi)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü