-- Reklam Alanı 9 --

KTB, 2020’de de Tarladan Numune Almaya Devam Ediyor

Keşan Ticaret Borsası Toprak Tahlil Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan AKTAŞ; Keşan Ticaret Borsasının yapmış olduğu faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Keşan Ticaret Borsası olarak en doğru ve kaliteli hizmeti sunmak amacıyla Araç ile numune alımı hizmetine 2020 yılında da devam edeceğiz diyerek sözlerine devam etti.

11:17:52 | 2020-01-15
-- Adversting 5 --

“Yüksek verim ve kaliteli ürün için doğru gübreleme, doğru gübreleme için doğru toprak numunesi örneği alınmalıdır. Toprak analizi yaptırılması fazla gübre kullanımından kaçınılarak çiftçinin maliyetini düşürmesine ve toprak yapısının bozulmamasına yardımcı olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Borsamız olarak toprak tahlil laboratuvarı bu düşünceden yola çıkarak doğru toprak numunesi almak için araç ve kendi tasarladığımız cihaz ile bölge halkına hizmet vermeye 2020 yılında da devam edecektir. Cihaz kullanımı teknik Personelimiz tarafından yapılmaktadır. Personelimiz doğru yer ve doğru derinlikten toprak numunesi almak sureti ile numune alımlarını gerçekleştirmektedir. Laboratuara gelen toprak numunelerinin analizleri teknolojik anlamda gelişmiş alet ve ekipman ile yapılmaktadır. Hazırlanan raporlarda çiftçinin hangi gübreyi ne zaman ne kadar ve ne şekilde bitkiye vereceği yazmaktadır. 2019 yılında Toprak Tahlil Laboratuarımıza Keşan bölgesi dışında Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Kırklareli, Sakarya, Tokat, Eskişehir, Antalya, Manisa ve İstanbul’ dan gelen numunelerin analizleri  laboratuarımız da analizleri yapılmaktadır.

Ayrıca Borsamız Toprak Tahlil Laboratuarı hizmetleri arasında Bitki analizi ve sulama suyu analizleri yer almaktadır.  Bitki analizlerinde bitkide eksik olan element belirlenir ve yaprak gübresi tavsiyesi ile eksiklik giderilir. Sulama suyu analizinde ise sulama suyu sınıfları belirlenerek tarımda kullanılır/kullanılmaz ibaresi raporda yazılmak sureti ile çiftçimize raporlar verilmektedir.

Bu yüzden toprak, bitki ve sulama suyu analizlerine çiftçilerimiz tarafından önem verilmesi tarım için yüksek verim ve kaliteli ürün elde edilmesi ve çiftçi maliyetlerindeki düşüş ile analizin önemi ortaya çıkmaktadır.”      

Aktaş, ayrıntılı bilgi almak isteyen değerli üreticilerin konuyla ilgili hafta içi 08:30 - 17:30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabileceklerini sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)
ETİKET :  

Tümü