-- Reklam Alanı 9 --

Kuraklığın Vurduğu Gala Gölü’nde, Suyun Çoğaltılmasını Sağlamak İçin Çalışmalar Başladı

Trakya’nın Kuş Cenneti olarak bilinen ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koruması altında olan ve Türkiye’nin 36. Milli Parkı olarak ilan edilen Gala Gölü Milli Parkı’nda kuraklığın meydana gelmesi sonucu su seviyesinde ciddi azalma yaşanırken, su seviyesini arttırmak için çalışma başlatıldığı belirtilerek, parkın korunması ve yeni projeler için imza toplandığı bildirildi.

11:47:27 | 2020-02-10
-- Adversting 5 --

Son bilgilere göre toplam 6 bin 87 hektar yüzölçümüne sahip olan ve Türkiye’nin önemli doğa alanları, önemli kuş alanları ve önemli bitki alanları listelerinde bulunarak Ramsar Kriterlerine sahip bir sulak alan özelliğindeki Gala Gölü Milli Parkı’nda son günlerde yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesinde ciddi azalmanın yaşandığı görüldü.

“Hamzadere’den Gala Gölü’ne su verilmesini sağlamak için bir çalışma var”

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yaparak bilgi veren İstanbul Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Mütevelli Heyeti Yöneticisi Şaban Tereci, “Gala Gölü’ndeki suyun çoğaltılmasını sağlamak, gölün korunmasını sağlamak, ördek ve kaz üretimi yapabilmek, kaçak avcılığın önlenmesini sağlamak için çalışmalar başladı ve imza toplandı. Zaten vardiyalı ekipler tarafından Milli Park’ın korunması sağlanıyor. Gala Gölü’nde maalesef kuraklık nedeniyle su seviyesi çok düşük. Suyun çoğaltılması için Hamzadere Barajı’ndan suyun pompalanarak Gala Gölü’ne su verilmesini sağlamak adına olağanüstü bir çalışma da mevcut. Bununla ilgili inşallah iyi neticelere ulaşılacak.”dedi.

“Kaçak avcılık önlenmiş durumda”

Gala Gölü Milli Parkı’ndaki genel çalışmalar ile ilgili de konuşan Tereci, şunları söyledi: “Gözetleme kuleleri ile ilgili bir proje mevcuttu ancak bütçeden dolayı proje beklemeye alındı. Gala Gölü’nde kaçak avcılık önlenmiş durumda. Avcılık dernekleri ve milli parkların çalışmaları neticesinde güzel çalışmalar ortaya çıktı. Avcılarımız da duyarlılığını çok iyi koruyor. Tabii burasının daha verimli hale gelebilmesi için su seviyesinin yükseltilmesi ve belirli mıntıka alanlarının temizliği düzenli olarak yapılması gerekiyor. Gala Gölü Milli Parkı’nda doğaya hayvan salınması gibi yapılan faaliyet kapsamında çalışmalar sürekli devam edecek. Biz Gala Gölü’ne İstanbul’dan destek verirken, Trakya Avcılık Atıcılık ve Yaban Hayatı Koruma Federasyonu, İpsala Avcılar Derneği, İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediye Başkanlığı da çok duyarlı bir şekilde desteklerini gösteriyorlar. Ciddi adımlar attığımızı düşünüyorum ve bu projelerin hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

Şaban Tereci, 13 Şubat 2020 Perşembe günü İstanbul’da Gala Gölü Milli Parkı için geniş ve verimli bir toplantı yapılacağını da sözlerine ekleyerek, projeler için bütçe açılmasının toplantıda gündeme alınacağını belirtti.

(Fevzi Can Direk)
ETİKET :  

Tümü