-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --“MAZOT, GÜBRE VE İLAÇ FİYATLARI ORTALAMA YÜZDE 60 ARTTI”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, yaptığı açıklamada; üreticinin en büyük sorunlarının başında girdi maliyetlerinde yaşanan artışların geldiğini belirtti.

18:36:05 | 2019-03-13
-- Adversting 5 --

Girdi maliyetlerinin artması, üreticinin en büyük sorunlarının başında geldiğini belirten Darcan, “Üreticilerimiz, sattıkları ürünlerin paralarını geçen yıl ki, fiyatlar üzerinden aldılar. Alınan para, sadece mevcut giderlerine harcandı. Üreticinin bu yıl, yeniden yatırım yapması gerekiyor. Ancak, banka kredilerinin şuanda yüksek seviyelerde olduğunu görmekteyiz. Bu süreçte, kredi kullanmakta mümkün gözükmüyor. Üreticinin, üretim yapabilmesi için para lazım. Mazot, gübre ve ilaç fiyatları ortalama yüzde 60 arttı. Üreticiler, geçen yıl 40 TL’ye aldığı ilacı bu yıl 135 TL’ye alıyor. Üretici, bu şartlarda ne yapacağını bilemez durumda.” dedi.

 “Üretici, bu şartlarda ne yapacak? Ekimlerde düşüş yaşanabilir mi?” şeklindeki soruya cevap veren Hüseyin Darcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekimlerde cins değişiminde düşüşler yaşanabilir. Buğday ekimleri, diğer yıllara göre; daha az oranda olabilir. Çünkü buğdayın girdi maliyetleri yüksek seviyede. Bundan ötürü de, sadece bölgede değil; ülke genelinde belli bir düşüşün yaşanması bekleniyor. Diğer ürünlerde düşüş olacağını düşünmüyorum. Üretici, bir şekilde ekim yapmak zorunda. Ekim yapmama gibi bir şansı yok. Üreticinin bankalara kredi borçları var. Üretim yapmazsa, borçlarını kapatamaz. Gerçi bu şartlarda da, borçlarını kapatamıyorlar. Önümüzdeki yıl, fiyatların ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Ama bakanlık, buğday alımlarının dünya fiyatları üzerinden olacağını dile getirdi. Bizim öngörümüz, buğdayın tonunun bin 400-bin 500 TL arasında olması bekleniyor.”

 “Fiyatlar, ekim öncesinde açıklanmış olsa üretici açısından iyi olmaz mı?” şeklindeki soruya cevap veren Darcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Fiyatlar, ekim döneminden önce açıklanması iyi olabilir. Ancak, ülke genelinde fiyat kurtarmadığı için ekimden uzaklaşırsa ya da cins değişikliğine gidilirse ve yığılma olup-olmayacağı düşünülüyor. Dolayısıyla, ülke ekonomisi açısından çok iyi olacağını düşünmüyorum. Bakanlık, 1 yıl önceden fiyat açıklaması için maliyet hesaplarını iyi yapması gerekiyor. Döviz kurlarının çok hareketli olduğu süreçte, 1 yıl önceden fiyat açıklanması uygun değildir. Allah, üreticimize yardımcı olsun.” (Gündem Saros)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü