-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --MEDRESE MEKTEP İKİLEMİNİ GÜNÜMÜZE TAŞIMAK İSTEYENLERE İZİN VEMEYECEĞİZ!

Edirne Eğitim İş örgütlenme sekreteri Benay Gürsel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ‘değerler eğitimi’ adı altında, okullarda dini vakıf ve cemaatlerle yapılan protokollerle, farklı yapılanmaların önünü açmaya fırsat verildiğini ifade ederek bu çalışmaların Anayasaya, Milli Eğitim Temel Kanununa ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

15:14:32 | 2018-11-02
-- Adversting 5 --

Üreten ve sorgulayan bireyler yerine sadece dini öğretiler referans alınarak tek tip insan yetiştirme ısrarlarının devam ettiğini vurgulayan Edirne Eğitim İş örgütlenme sekreteri Benay Gürsel, çeşitli proje ve protokollerle yapılan bu çalışmaların Anayasa’mıza, Milli Eğitim Temel Kanununa ve insan haklarına aykırı olduğunu kaydederek şunları söyledi.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün de son yıllarda bu yöndeki çalışmalarına hız verdiği görülmektedir. Pansiyonlu okullarımızdaki öğrencilerimize ne tür pedagojik formasyon aldığı bilinmeyen kişi ya da kişilerin sözde proje kapsamında çeşitli faaliyetler yürüttüğü duyumları şubemize gelmişti. Ancak bu toprakların çağdaş, demokratik, Atatürk ilke inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı, Cumhuriyet değerlerinden ve kazanımlarından asla ödün vermeyen yapısı tüm bu uğraşlara geçit vermemişti. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da Milli Eğitimin Edirne merkez ve başta Uzunköprü İlçesi olmak üzere farklı yerlerde bu gayretlerini sürdürdüğü görülmektedir.

Şimdi soruyoruz i; veli talebi bahanesiyle bütün okullarımız İmam hatip eğitimi veya din eğitimi veren kurumlar haline mi getirilmeye çalışılıyor?Okullarımızda Kuran kursları açılacak mı? Okul müdürlüklerine bunun için gerekli ortamın sağlanması için gayri resmi talimatlar verildi mi ?

Eğer durum böyle ise tüm bunlar hangi bilimsel ve çağdaş eğitim kriterlerine göre yapılacak?

  UYARIYORUZ !

Soyut kavramları öğrenme 11-12 yaşından sonra gerçekleşir. Bu yaştan önce soyut kavramlar öğrenme değil ezberdir.12 yaşından sonra analiz ve sentez yapabilmeye başlayan çocuk 18 yaşından sonra kendi iradesiyle yaşadıklarını süzgeçten geçirip kendi değerlerini oluşturabilir. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, soyut kavramlar algılanamadığında çocukta korku ya da yoğun kaygı sorunları ortaya çıkacaktır. İleriki yaşlarda bu sorunlar çocukta kişilik bozukluklarına yol açabilir.

Eğitim, bu alanda özel Pedagojik Formasyon kalan kişilerin işidir, aksi durumda çocuklarımız için telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Öğretmen, eğitim ve öğretim hizmetleri için yetiştirilmiş uzman kişidir. Yani öğretmenlik bir uzmanlık gerektirir. Hangi gerekçe ile olursa olsun çocuklarımız mesleği öğretmenlik dışında olan kişilere teslim edilemez.  Eğitim ve Öğretim de Milli Eğitim Bakanlığının görevidir. Bu görevini de il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtasıyla yerine getirir. Hiçbir Cemaat, Vakıf ve Derneğe devredilemez. Değerler Eğitimi adı altındaki tüm protokollerin derhal iptal edilmesi ve eğitimin sadece öğretmenlerimize bırakılması gerekir.

Eğitim-İş olarak,  medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen anlayışa karşı, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşit ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz. Değerler eğitimi adı altında hiçbir oldu bittiye izin vermeyeceğiz.”

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü